Hunden del III

Av alla era namnförslag har jag nu kommit fram till att dessa är bäst, men vilket ska det bli?



Big Buddy, Berit, Hunden, Rocky, Attack,



Top Hat is Top Love

Jag + Tophat = Sant

Jo jag älskar den där jordgubbs-och-chokladgrejen där i.


Do you like it?



Top Hat is Top Love

...man kan inte ens försöka sno en cykel utan att man ska känna ägaren!

Haha... haha...haha! Jag säger bara det - Förra inlägget Och jag skrev... "Kanske någon läsares cykel? Tack för lånet i så fall!". Och tio minuter efter har jag en kommentar:

"Postat av: Sandra
Hahaha! OMG Karin, det där är min cykel!!!!!!"


Å herre gud. Nu tror ni säkert att jag är en värsting och springer omkring och vandaliserar cyklar hela nätterna. Inga kommentarer. Men tack för lånet Sandra:) Tänk att man kan inte ens försöka sno en enda cykel utan att man ska känna ägaren! Världen är nog för liten!




Det här var några timmar innan jag vandaliserade Sandras cykel:

En bild säger mer än tusen ord.
Sju bilder säger mer än sju tusen ord.



Fast Sandra, jag lovar, jag tänkte aldrig sno den. Jag är en god människa innerst inne. Jag lånade den bara lite där på plats... för stunden.Så röd och fin! och vacker...

MÅNDAGSTIPSET

MÅNDAGSTIPSET:


Innan ni sätter er på en pakethållare - Kolla att den inte är trasig.


1. Om det som i detta fall var någon okänds cykel, hoppas på att det inte var du som förstörde den
2. Laga den så snabbt som möjligt
3. Fundera över sitiationen
4. Lär dig en läxa
5. Sätt dig aldrig på någon annans pakethållare igen. Det är nästan aldrig okej.





Kanske någon läsares cykel? Tack för lånet i så fall!
Marie, var det kanske din? Hur som helst, ni borde se över den där pakethållaren! Den kan leda till förödande konsekvenser!!

Lördagens outfit

Måndag morgon. Vaknade av ett högt ljud - fönsterregnsmatter. Ett ljud som man helst vill sova till. Snoozade, och snoozade och snoozade... till slut stängde jag av. Men ångrade mig genast och fick ställa in en ny alarmtid tio minuter fram. Det blev ungefär som alla mornar. Jag tar mig upp 20 min innan jag planerar att vara på jobbet. Men tänk, alltid hinner jag så bra - upp på benen, in i dusch, tvåla, duscha, torka, på med kläder, borsta håret, på med lite smink, deo, lotion, lite parfym, packa datorn, ta en macka i handen. På med skorna. Klar. Det tar faktiskt inte mer än 15 minuter.


Jag i lördags.
Ny topp (köpte i lördags)

vad tycks?




My king

My home is my castle..
And my computer is my king...



Nu värker det i mitt popcornhjärta.

Popcornälskare som jag är får den här bilden mitt hjärta att värka. En klump i halsen och en sådan där gråtkänsla i magen.


Så fel det kan bli

Vad tusan tänkte vi på?
Vad gjorde vi egentligen förra helgen?

Lägga gurka i popcornskålen?


Nu värker mitt popcornhjärta.



POPCORN! Hela mitt hjärta.

Vilka vinner, Spanien eller Tyskland?

Å gud vad jag blev trött nu på eftermiddagen. Känns att jag var livad igår. Ligger i sängen med filtar, popcorn, dator och mobil. Nice. Har kollar på bilder från igår. Hehe. De blev roliga. Ni ska få se! Somnade precis till och då ringde såklart mobilen. Jag kände att jag liksom bara tvungen att berätta hur jag lät igår: woohoo wiihoo woohoo. Sen blev jag pigg. Eller pigg, lögn, okej. Men sova nu liksom. Sova eller inte. Don't know.


Om någon timme är det EM-fotoboll-final
Ska ni kolla?

DAGENS FRÅGA:

Vilka vinner, Spanien eller Tyskland?




Förra helgen - bilder och kommentarer

Natt blir dag. Efter några timmar på krogen och nattsurr, bekanta, obekanta, drinkar, glädjeskutt och massa dans. Dansgolvet förra lördagen var grymt Eller så gjorde vi det grymt. En stor mörkhyad man med hatt. "Don't be afraid, I just want to daaance" skrek han hest. Han dansade. Vi dansade."I just loooove to dance" Och där flög vi alla runt och skulle ha spöat skiten ur alla som ställt upp i So you Think You can dance med hästlängder. Vi till och med snurrade uppe i taket.




Bergrenska. Halvtidigt kväll. Vad kan det stå på alla de där vägskyltspilarna? Jag är nyfiken. Kan jag kanske få ha mitt namn där? Typ "Karin bor diiitåt" eller "diiitåt" Beror på liksom, Kalmar-Gävle.




Uteställe ett. Drink två. Dubbelhaka. Törstig. Frusen.




Samma som ovan minus dubbelhaka.




Hanaw och Cissi. Inte träffat på evigheter. Söta tjejer. Snackade om våran guldren, Kalmar och Gävle + lite annat.




Ingenting känns komplicerat ingenting känns svårt för hon har blommor i sitt hår, som bara jag kan se




Det här får ni absolut inte berätta till någon. Men innan vi började käka middagen var vi en person till. Vi hackade dock tomaterna så kraftigt och råkade slinta till med kniven.... Här bär vi ut olyckan. OBS, hemligt.



Kommentarer, frågor, funderingar?
Inga konstigheter va?

Något som smakat?

Nu är jag back on track igen. Yey.! Kan gå igen! Yey! Men måste måste måste köpa nya skor idag. Har ju tänkt det hela veckan, trampade ner hälen på skorna eftersom jag inte kan ha hälen i några skor, ja ni vet, min lilla "skada", men efter lördagsutekvällen och bra med tid på dansgolvet är de INTE FRÄSCHA. Fy, ser ut som något skit katten släpat hem (fast någon katt har jag inte och kommer heller aldrig ha, brukar man säga så förresten? Vet inte, de bara ploppade upp).




I alla fall. jag dricker lite frukost.
Toblerone-latte.
Fy tusan vad äckligt. Eller det funkar men kanske 2/5.
Smakar ju bara vatten. Blaskvatten med stänk av lite gammal oboy?


Någon som smakat?




Jag försvann igår

Godmorgon alla glada!

Sorry att jag liksom "försvann" lite igår. Tänkte faktiskt mobilblogga var jag höll hus men tycks inte ha fungerat. Jag förstår om ni varit oroliga. Förlåt. Men lördagskvällen närmade sig och jag drog ut. Först hem till Johan sedan på någon förfest och sen på Vallen. Helt galen kväll. Skitkul. Grymt. Dansade i flera timmar har jag för mig. Och drack många drinkar. Helt galet. Träffade massa bloggmänniskor också, alltså mina bloggläsare. Det var där ni höll hus alltså. Tror faktiskt jag träffade ca sju pers som läser min blogg. Tog massa grymma bilder också! Grymma, ni ska få se! Sjukt kul! Hej på er! Heja heja.Nu ska jag nog sova lite till.

Vi hörs


Shopping-shopping!

YEY! Nu är jag GLAD!:) WIHO! Jag kan gå idag! Det är sant. Idag går det. Nästan utan att halta, eller jo utan att halta. Kan inte ha skor på hälen, men jag kan i alla fall gå! Och när vi var inne i en affär skulle jag gå "springa bort och lägga i mer pengar till bilparkeringen", kände mig lite stressad så då sprang jag, förstår ni JAG SPRANG! Första spring-trippstegen på en hel vecka. Glädje alltså!

Har varit nere på stan med Johan. Var ett bra tag sedan jag var inne i stan faktiskt. De hade en helt enorm sjuk rea på Bikbok! Yey! Typ huur mycket kläder som helst. Kikade runt lite överallt och fikade på Espressohouse. Världens godaste chokladglass och världens godaste kaffe.


Det här har jag köpte idag:

-Två böcker
-Hårgrejer
-En sjal
-En rödvitrutig skjortblus
-En blå skjortblus (oversize)
-En blommig topp
-En glitterrandig topp
-Leggings
-En lila topp
-En störtcool kofta med typ dansare på

Ni ska få se allt:)

Jag idag.


" Nu ska du dö din jävel!!" - Karin och Kampen mot Baggen Del II

Nu känns det lite bättre än i förra inlägget. Inte i foten. Men i huvudet kanske. Tog mig upp ur sängen, tog en dusch, städade lite i garderoben! Men vet ni vem jag hittade i garderoben! Jo, KRÄKET! Jag har sjukt mycket kläder, tyger, kassar prylar i det där lilla rummet, och just den blåa IKEA-kassen jag började rota i hade han bosatt sig i. NU SKA DU DÖ DIN JÄVEL! ropade jag. Nu ska jag göra slut på honom en gång för alla! Jag släpade ut IKEA-kassen mitt på golvet tog fram dammsugarslangen. Råkade suga upp en fin rosa sjal. Inte hela världen. Den var lätt att offra. Som sagt han skulle dö. No return. Nu ligger han i dammsugarpåsen där inne i dammsugaren. Fast död vet jag ju faktiskt inte om han är,  Hoppas han får ett lyckligt liv där inne. Om ni inte hänger med på vem jag snackar om kan ni läsa "Karin och Kampen mot Baggen" här. 

Så jag har alltså sorterat lite kläder och trixat med kameran. Sen ringde Johan och undrade om jag klarade av att gå på stan idag. Hum, jag vet inte om jag kan gå. Men på stan och kolla i affärer (shoppa?) vill jag ju! Löningshelg och jag kan ju faktiskt inte ruttna bort bara för att min häl har gjort det.

Så nu ska jag ner på stan och kika, får se om jag hittar något snyggt att shoppa.
Vad hittar ni på idag?



Kolla förresten vilka fina rosor jag fotade här utanför. Enormt vackra.
Vilken är din favvoblomma?


Såhär låter jag när jag inte låter positiv.

Det här är sjätte dagen i rad jag vaknar upp utan att kunna gå normalt på foten. Har inte rört mig något alls på hela veckan. Det är mycket bättre, det är klart! Jag lider inte längre. Men jag har liksom nån slags blås-sårskorpa över hela hälen så spänner ju rätt otäckt när jag går.

Första dagarna jag inte kan träna eller röra något på mig (gå) (när jag ändå är frisk i kroppen och i huvudet (?)), känner jag mig ofta jättespeedad. Alltså jag vill verkligen inte sitta stilla, får liksom panik.... Efter några dagar blir jag som nu."världen är skit och jag kommer ligga här och ruttna bort"- feeling. Typ Och molnigt är det för cirka 30:e dagen i rad. Vore lite roligare om jag var hemma i min lägenhet också där jag har alla mina prylar, filmer, musik, böcker, spel, SOFFA, och fina TV. Nu ligger jag sjätte dagen i rad i någon annans lägenhet och soffan är inget liggmaterial direkt, TV'n är inget tittmaterial heller.

Igår kväll fick jag ett mycket oväntat mobilsamtal också. En person jag inte pratat med eller träffat på typ ett år (drygt ett år). Vet inte om jag blev glad eller irriterad. Av det som sas.  Troligtvis både och. Men nu känner jag mig mest irriterad. Lät helt otroligt fjäskigt. Och ja, jag kan troligtvis skriva om det här för den personen läser troligtvis inte det här för han "kunde verkligen inte förstå varför man skriver en blogg eller skriver överhuvudtaget, skriva gör man bara för att man måste, typ i skolan".


Frukosttajm.
Hoppas ni får en fin dag!


Svar på frågorna, Del 5 av 5.

Okej, jag vet att jag är störtseg. Men här kommer sista delen av svar på frågor. Mina svar på era frågor.

Del 5 av del 5.


Favoritland förutom Sverige?
Svar: Har inget favoritland

Hur många och vilka länder har du besökt?
Svar: Det här tänker jag nog skriva ett helt inlägg om vid senare tillfälle (rätt snart?)

Läser du mycket, isåfall vad?
Svar: Klart jag läser mycket. Typ allt? Mest dator-skrift.

Röker du? Har du rökt?
Svar: Nej jag röker inte. Rökt som i rökt? Nej, men jag har rökt. Som i sådär "rökt". Någon gång. Enstaka.Lite.

Har förstått att du dansar? Vilken danstil dansar du?

Svar: Street/house. Men annat också, lite allt möjligt, showdance som är mycket “blandade stilar i en stil” har jag dansat. Jag tror att man behöver en grund att bygga på om man ska bli bra i en stil. Saknar dock Ackes-dansen.

Bästa utomlandsresan?

Svar: Mallorca när jag var 10 år kanske, åt grymma barbi-glassar då och voltade på luftmadrasser i vår lyxiga pool. eller kanske usa, sf. senare år? vet faktiskt inte.

Bästa skolminnet?

Svar: Hum, tror inte jag kommer ihåg skolan så bra? Eller kommer självklart ihåg allt jag lärt mig. haha misstolka mig inte. men inga direkta minnen sådär. eller massor av minnen, men inget "yey-minne".

Sämsta högstadieminnet?

Svar: ALLT var hemskt på högstadiet?

Vilka egenskaper klarar du inte av/älskar du hos människor?

Svar: Gillar inte människor med bristande “hjärn-egenskaper”. Dålig kombination. + sådansa som är extremt olika mig, Man går helt enkelt inte ihop med vissa människor. Egenskaper jag gillar är väl bra åsikter, trevliga, roliga, lättsamma personer. som man kan förstå sig på.

Är du helsvensk?
Svar: Ja

Fem bästa filmerna, gärna enligt olika genrer Ex:Komedi, drama, etc.
Svar: Går inte att säga. Är en film bra så är den bra. En dålig komedi är självklart tio gånger sämre än en bra thriller och en dålig thriller är givetvis sämre än en bra komedi.

Hur kom det sig att du började blogga? :)
Svar: Linda och jag satt hemma i min soffa i Gävle. “Ska du inte starta en blogg?” sa Linda. “Vad är det?” sa jag.


Finns det något du medvetet inte bloggar om?
Svar: Jag bloggar inte så mycket om mina innersta känslor eller privatliv. Jag försöker hålla det hela på en “god nivå”. Mycket folk som läser, allt från föräldrar, kompisars föräldrar, ex och gamla ragg och unga personer. kan inte börja skriva värsta skitsnacket här.


Vilken är eran favvoserie?

Sommardagar då himlen är helgrå och regnet öser ned är det mysigt att krypa upp i soffan och kolla på bra serier. På hösten och vintern är det alltid rätt med serier. Jag skulle nog säga att hösten är TV-seriernas årstid. Men som sagt, det funkar även på sommaren. Speciellt när man är förkyld eller som jag, halt och inte kan gå...

DAGENS FRÅGA:

Vilken är eran favvoTV-serie?


Det skulle kunna vara ett mordvapen,

Fredag! Yey! Grått! Jättegrått! Inget sommarväder alls. Och det ska inte bli det heller! Ska tydligen vara grått hela helgen. Jag kan faktiskt gå lite bättre idag. "Du haltar snabbare idag" sa Albin. Jo, så är det. Jag hängde nästan med i vanligt "gå sakta tempo" Det finns hopp. Annars ser hälen lite rutten ut, men jag antar att det bara tillhör sjävla läkningsprocessen. Det ser ut att bli en jättelugn helg, och det känns som att det behövs. Det var länge sen jag tog det lugnt en helg. Rätt jäkla länge sedan. Och nu är jag halt också. Synd att det går att sola. Lugnt på bloggjobb idag. Var bara jag, Annlou och Albin här på förmiddagen och nu är det bara jag och Johan är. Jag har nyss ätit en Top Hat och har lite ont i huvudet. Snart kväll, vad ska ni göra ikväll?


Och vad tror ni gör med den här gaffeln?
Det skulle kunna vara ett mordvapen, visst skulle det?



... film som de behöver siamesiska trillingar till?

Hörrni! Nu har jag det! Kolla på bilden här nere,

Ingen som vet någon film som de behöver siamesiska trillingar till?

Jag skulle kunna skicka in den här bilden! Då skulle jag säkert få komma på audition! Någon film måste det ju finnas! Om inte kanske de kan hitta på en film och skapa handlingen runt den siamesiska trilling-huvudrolen, då skulle jag ju bli stjärna!

Oh yes, I'm going to Hollywood!!


Borde de inte få ny färg snart?

Alltså jag är sjukt trött på den där gröna soptunnefärgen, den är FUL! Ska de vara gröna forever föralltid jämt eller? Dags att byta färg tycker jag!



-Varför inte införa "byta färg varje år" a la majblommor? 2008=blå, 2009=röd och så vidare och så vidare, tänk vad mycket roligare det skulle bli med sopor. Fy fan för grönt...
-Visst borde de få byta färg snart?


Kolla den här blå färgen nedan, är inte den snygg och passande så säg?





Håll med! Visst håller ni med

Karin och Kampen mot Baggen

OBS: Sagan är baserad på en sann historia.

Kapitel 1.


Jag låg i sängen och kollade på TV. Klockan var väl sisådär framåt tolv. Då känner jag det. Det är något som inte stämmer. Det small till och det var någon i sängen som inte hörde hemma där, någon som inte alls borde vara i min säng. Då fick jag syn på den igen, en stor svart äcklig skalbagge. Det kom ett litet ynkligt skrik ur mig och sedan lyfte jag mig upp. Rädda det som räddas kan tänkte jag och flyttade min vita macbook till soffan och hade ner alla täcken och kuddar och (hunden) på golvet.


Kapitel 2.


Baggen var också borta. Å nej, den var ju någonstans i täcket på golvet. Här började jag gripas av panik och slå in nummer på mobilen. Ja, jag ringer alltid till någon när jag hittar kryp i min lägenhet, även om jag vet att det inte kan hjälpa. "Vad ska jag göra åt att du har en spindel på dig nere i Kalmar", har pappa sagt någon gång. Linda ringde upp. Hon guidade mig och var mitt stöd i kampen mot baggen. Men var var han? Jag skrek ock skrattade hysteriskt omvartannat.såg jag honom! Han kröp/satt på golvet. Jag studsade ut som en halt studsboll till köket, slet upp städskåpet, greppade tag i dammsugaren slängde in den i väggen och var i allra störda beredskap "gaaaaahhh va ska jag göra" ropade jag "suuug Karin suuug" skrek Linda. Typiskt, Den var borta igen!


Kapitel 3.

Igen! Nu var jag hjälplös. Jag var jag tvungen lägga på. Nu var jag ensam. Ensam i min kamp mot baggen. Då kom han från ingenstans, lyfte i rummet som en polishelikopter som startar på plats, rakt upp, med propeller. jag fick ögonkontakt med honom och han kom emot mig. Här skrek jag ett sådant skrik att grannarna antagligen stannade upp vad de höll på med, kollade på varandra med en blick som saäger "Blev någon i huset mördad där? Kanske våldtagen? Skar av sig en hand?". Jag tog tag i dammsugarslangen och svingade den genom luften som ett svärd. Jag slängde ett öga på TV. Sagan om Ringen, de fäktades också. Vi fäktade i takt. Och tro det eller ej, jag fick honom.


Kapitel4.


Jag slog till honom med dammsugarröret och han vinglade till för att sedan dimpa in i min garderob. Jag sprang mot garderoben med båda händerna rakt fram, smällde igen garderobsdörren så att spegeln på sidan höll på att rasa i golvet. Great, sju års olyckla tänkte jag, men när jag hörde att spegeln var på sin plats och hade slutat vinglat la jag mig på sängen andades ut och fortsatte äta på mitt äpple. Nu är kräket i min garderob.

-SLUT-



Nu är ordet ditt för en stund. Sedan blir det mitt igen.

Jag har gjort det några gånger förut. Jag brukar egentligen inte fråga efter det. Jag menar, här är det ju jag som bestämmer, men tänkte att okej då, kan väl göra det. Ni är mina läsare och jag vill att ni ska vara nöjda. Okej:


Är det något speciellt ni vill att jag ska skriva om?
Kanske berätta?
Är det något ni undrar över?
Är nyfikna på?
Vill att jag ska diskutera?

Vad vill ni att jag ska blogga om?


Nu är ordet ditt
Sedan blir det mitt igen



När, var hur? Vem gav mig drog?

Ni får gärna fortsätta snacka om Shoppinglycka i förra inlägget...

Ni kanske kommer ihåg hur jag mådde igår, speedad, fylld av ångest upp över öronen, panik, smärta, ja allt sånt där. Jag har inte skrivit något om min fot idag. Inte om smärtan. Kände att va tusan, det blir ju lite sådär tråkigt i längden, om det nu tar ett tag innan det går över. För folk säger det "det där får du nog ha en vecka eller så", ja det ser rätt så illa ut. Så jag tänkte, då ska jag inte bry mig om det på ett tag, halta omkring och vara glad liksom. Men nu är ju ni bloggläsare så gulliga så flera har frågat hur det är med mig och min fot idag. Så då kan jag ju lika gärna beräta.. Det är aningen bättre än igår, jag har inte sådär onormalt, olidligt sjukt ont längre, utan det är på en mer normal nivå:) Fast jag kan fortfarande inte gå. Pulsrusningarna och ångesten + klaustrofobin av mig själv och också lagt sig. Verkligen. Jag är så lugn så det är helt sjukt. Vem gav mig drog? När, var hur? Vem gav mig drog? Jag är så lugn så jag känner knappt igen mig själv. Somnade vid köksbordet också. Helt sick. Jag vandrar omkring som på ett moln. Man kanske blir trött av två dagars sick sick smärta? Vem vet. Fast det är klart, från lördagen till tisdagen sov jag bara 12 timmar också. 12 timmars sömn på tre dagar. Det är rätt illa, kroppen kanske ska ta igen det nu. I så fall borde den vara glad, typ "yey karin, fan va schysst du är som äntligen låter mig vila, inte träna och springa omkring överallt och göra grejer hela tiden, typ bara sova vid köksbordet".. Nått sånt kanske.

Lugn på bloggjobb idag. Och eftersom vi var så några och alla jobbade hemifrån efter lunch, så gjorde jag också det... En timmes sol idag! Helt ofattbart. Inte ofta det händer. Och vet ni vad jag gjorde? Kan ni gissa vad jag gjorde. Jag solade på fönsterbrädan, i en timme. Det är det där farliga placet som jag visat förut. Tappar jag eller min macbook balansen så är det -the end- för oss båda. Tragiskt men sant. Men tänk vilken fin död det vore-Jag fallande genom luften med min vita Mac Book i famnen. Jag skulle hålla i den så hårt.






Lite torsdagslyx tänkte jag och ropade impulsivt ut "Får jag bjuda någon på glass?" Det var bara Albin, Annlouise och jag där. Ann-Louise tackade nej, men Albin fick jag bjuda på en Nogger. Jag tog en Twister. Jag älskar Twister, eller Spirello, som den en gång i tiden hette. Det var bättre förr brukar man säga.

Lycklig av shopping?

DAGENS FRÅGA:

Kan man bli lycklig/lyckligare av att shoppa?
Blir man en gladare människa av att konsumera?



Säg vad ni tycker, disskutera, berätta.
Jag vet vad jag tycker. Återkommer.


The best team in the world.

Åtta personer på blogg.se
Roland är i Stockholm och Markus är inte här, så var det bara sex kvar.
Sex personer på blogg.se, Johan jobbar hemma så var det bara fem kvar.
Fem personer på blogg.se, Robert och Daniel har gått på semester och så var det bara tre kvar.
Annlou jobbar hemma efter lunch, så var det bara två kvar blogg.se
Albin jobbar hemma efter lunch för han har ont i ögonen,... så var det bara en kvar..
En kvar på blogg.se och det var jag.
Jag kanske ska jobba jag med,
Ingen på blogg.se, låter farligt.
(?)



Några Balkong-Gävle-bilder från min lya i lördags (börjar få en hel hög med sånna balkongbilder nu LOVELY YEEY)
Linda, Jag, solen, Drickan, Renen (Plopp-Bert) the best team in the world.

Så, vad tycks? Är vi något att hänga i granen eller?










'


Är chips godis? Vad är godis?

Höll precis på att somna igår. Så ringde mobilen. Efter en stund kom vi in på det att jag "inte ätit godis på två månader ca". Jo, det är sant, inte ens en liten godis. Men vad räknas då till godis? Ja godis är ju sådant socker, sa jag. Till exempel lakrits, choklad, hallonbåtar, mentos, ja sådant som finns på godishyllan. Det är ju godis. "Chips då, är det godis?". Nej, nej, neeej! Klart att chips INTE är godis! Den som säger att chips är godis,..... Jag försvarar inte chips på något sätt nu, för jag gillar typ inte ens chips och äter det aldrig. Men jag tycker verkligen inte att chips är godis.


Vad är chips och vad är godis?

-Godis är socker, måhända att chips och innehåller lite socker, men det är snacks, salt, chips, finns på chipshyllan.
- Men säger ju knappast "åå vad jag är godissugen" och så traskar man iväg för att köpa en påse chips.
-Man häller inte heller upp chips i godisskålen.
- Chips är då inte godis! I så fall skulle man snart kunna säga att "allt man äter för att det är gott är godis" så är det inte, -Godis är godis, godis är socker, färg, choklad, lakrits, ja, helt enkelt det som finns på godishyllan (och chipshyllan är på andra sidan affären!)
-Godis äter man när man är sugen på något sött -godis
-Chips äter man när man vill ha något saltare
-Chips är snacks, chips är potatis och salt
-Annars skulle man kunna säga att allt som innehåller minsta lilla socker är godis, och då är ju typ allt godis

Vad tycker ni?
VAD är godis?

ÄR CHIPS GODIS?






Jag tycker INTE att chips är godis.

Dubbel Ångest, ångest x 2

Jag har svårt för att sitta stilla. Ni som känner mig visste nog redan det. Ni andra också kanske. Om inte så vet ni det nu. En kombination av att jag varit i fullständig stillhet i flera dagar med att jag inte ens kan gå på foten, plågas av smärta och att jag har ett sår som kroppen försöker läka bland annat med det hemska sättet att höja min vilopuls, gör mig galen.


Hög puls av klaustrofobin i min egen kropp och hög puls av att jag inte mår bra. = dubbel ångest. Ungefär som en dubbel cheeseburgare, 2 skivor hamburgare med ost och sallad mellan, 2 doser ångest med filtar runt om. Måste vara att straff från ovan. Fast jag ligger stilla i sängen och håller på att bli galen (om jag inte redan är det) rusar pulsen iväg. Jag vill gråta. Det kan jag inte. Jag vill slita mitt hår som ferdinand-matadoren på julafton. Det kan jag inte. Skulle kunna slå sönder en skyskrapa, och köra 200 km/h på motorvägen på samma gång. Köra 100 km/h genom stan utan att stanna vid rödljus eller kolla på de som kastade sig bort från övergångesställena, spela hög musik och skrika på samma gång Men det gör jag inte...

...Jag ligger stilla, kollar på fim och äter BigPack-glass. Ligger stilla och kollar på film..

Film alltså. "Tracey - En dag går livet i tusen bitar". Ellen Page från Juno. Jag ska beskriva filmen i två steg:
Steg 1:
ångest.
Steg 2: Bilden är uppdelade i småbilder nästan hela tiden. Rätt snygga foton. Man vet dock inte vilket man ska kolla på och känner ännu mer ångest. Ångest x 2.

Cool pics?




Kärt barn har många namn - Döp hunden DEL II

För ett tag sedan, i det här inlägget, bad jag er att döpa min hund. Bäst namn vinner, sa jag. Bäst namn vinner liksom namnet. Det ska han heta. Jag har nu (lite sent, men bättre sent än aldrig) läst igenom och skrivit ned alla era namnförslag, och det var inte några ska jag säga, tack och tack (KOLLA SJÄLV) Kär hund har många namn, och vilken fantasi ni har! Helt otroligt. Fanns dock så många bra så jag kan bara inte bestämma ett namn. ...Så nu tänkte jag att ni alla ska få hjälpa mig igen. Okej, vissa av er har ju kommit med förslag så ni kanske röstar på det igen, men ta en titt på alla och bestäm vilket som är snyggast...



Vilket namn är snyggast?

Här är alla era namnförslag:

Bullen, Ralf, Tjorven, Fido, Fritz, Bulle, Oskar, Berit, Demitrius, Manfred, Butter, Kåven, Molgan, Ross, Rasmus, Nisse, Måns, Berra, Troja, Mr Cutiepie, Morgan, Douglas, Herbert, Hunden, Ulrik, Fritjof, Huvert, Chanel, Korven, Vezzy, Fille, Skrynkel, Uffe, Siri, Gissa, Bullem Buster, Bongo, Claes Weinar, Rover, Bob, Rangvald. Harry, Mini, Ben(jamin), Greger, Igor, Monty, Linkan, Rocky, Bertil, Målgan, Vilgot, Willhem, Carl-Filip, Björn, Bubben, Big Buddy, Fizze, Rubert, Pelle, August, Buster, Amigo, Tulda, Manda, Bertram, Torsten, Ejvind, Nils-Ole, Elivs, Tinkywinky, Tiffany, Brummelisa, Bethoven, Mr Bulgur, Doris, Logga, Flaffy, Fnuffe, Bamse, Bodil, Urban, Teho, Torsten, Siuxten, Chiradelli, Anders-Lisa, HubbaBubba, Gunvald, Orvar, Kenzo, Albin, Attack, Mr Brown, Herr Brun, Ingvar, Kamprad, Aeki, Anfall, Vaktis, Kalmars Skräck, Hamdi, Allan, Joseph Fritz, Rulf, Dominio, Stilton, Skorpan, Karl-Astrid, Maj-Björn, Brorsan, Gisha, Ragnar, Helmut, Diesel, Sherri




Ny header

Hej alla glada!
Jag har gjort en ny header, idén ramlade liksom ner från ingenstans och vips så var den klar. Har dock inte lagt ut den än.


Vad tycks?






Godaste midsommarmaten?

Kom nyss tillbaka från en rätt så nice lunch, så nice man kan ha det utan att kunna gå, satt i bilen med bildörren öppen, drog åt mig all sol jag kunde hitta och åt McDonalds-mat som jag köpt in genom bilfönstret. McDonalds-mat är nästan alltid godast att ta med. Det blir något annorlunda av det hela. Inte den där vanliga så kallade donkenomgivningen med stökiga ungar, sugrör och sådana där utspillda små vita ketchupbägare överallt.

 Snart en vecka sedan det var midsommar, fem dagar sedan i alla fall. Wierd vad tiden går fort. Här nedan syns lite bilder på midsommarmat (visst har jag sagt att jag älskar mat med färg? rena konsten). Jag älskar sill, och grönsaker, och lax oxh ägg.


Vad var det godaste ni åt under midsommar?
Vad är godast på Midsommarboret?






Från äckelbilder till snyggare bilder

Ja, som ni kanske såg när jag mobilbloggade nyss så har jag rätt ont idag också. Syns i förra inlägget. Vad som är galet är att jag har torterats. Kolla hur det ser ut och sen tänker ni att de har satt fast, dragit loss skavsårsplåster (gigantiskt sådant) som tejpat på den där blåsan och slitit i den, flera gånger. När jag kollar på filmer och folk har torterats har jag alltid undrat hur hemskt det kan vara, nu vet jag. Jag har jobbat hemifrån en timme nu snart. Känner mig lite halvhängig, och har ju så fuckat ont på mornarna, eller hela dagen, men värst på morgonen. Hade dock planerat att försöka ta mig bort till jobbet om ca en timme. Jag behöver lite förmiddagskaffe jag också. Sjukt kaffesugen. Friskhetstecken?

Från äckelbilder till lite snyggare bilder.


Vilken bild gillar ni mest?
1,2,3,4?


1.


2.


3.


4.

Min häl idag

MMS

såhär ser min häl ut idag. Ser olika ut varje dag. Hoppas det läker för jag mår dåligt. Jobbigt att inte kunna gå:-( gör så himla ont. Hejdå mobilblogG. Hörs senare riktiga blogg. Jobbar hemifrån nu på morgonen


Jag kände efter tio gånger extra om jag levde

Shit pommesfrites. Det hände nyss något läskigt.Jag hade halvsomnat till en film på datorn. Det kom som en smäll, kände att det var något fel, kände noga efter pulsslag och andetag. Fick jag luft? Fick jag luft? Jag trodde att hjärtat stannade av, hjärtat och hjärnan och lugnorna.

Det var inte jag som stannat av, det var ni vet det här surrande ljudet i datorn, fläkten. Den tystande ner, stannade av. och när datorfläkten tystnade trodde jag att det var jag som tystnade. Jag liksom tappade andan, Jag och datorn är liksom ett. Jag trodde det var mitt hjärta. Jag kände efter tio gånger extra om jag levde, men det var bara datorns surrande. Då har man ägnat för mycket tid framför datorn...


Nu ska jag och min skadade fot sova. Jag tror det behövs

Jag och midsommar.

Nu kan jag andas igen. Nu ska jag äta popcorn, dricka cola och kolla på film. Svängde förbi och hyrde en film. Hoppas den är great! Jag var tvungen att åka upp på akuten för en stund sedan. Har nästan aldrig haft så ont någonstans, det stack i såret och på blåsan som om någon körde in en kniv gång på gång på gång. Stack och värkte så tårarna rann. Kände att jag lugnt skulle kunna dricka ca 10 drinkar så jag inte skulle kunna känna något längre. Då är det något som är fel. Distriktssköterskan jag var till tidigare idag satte på ett till sådant där helvetes "heltejps"skavsårsplåster. Inte alls bra. Megastora blåsan och såret innanför täpptes ju till helt och gjorde så vansinnigt ont. Nu ryckte dom loss det igen, känns genast mycket bättre. Det gjorde så sjukt ont med det där stora klisterplåstret på. Jag har ju ett sår och en stor blåsa som är ungefär lika stort som två fem-kronor bredvid varandra, på hälen, där man rör foten som mest liksom. 

Folk tror att man "inte kan få så ont av skavsår". Jag har varit skadad många gånger, brutit kroppsdelar o.s.v, men jag lovar att jag har aldrig någonsin haft så ont någonstans som av det där skavsåret jag hade för två somrar sedan. Då foten svällde upp till sin dubbla storlek, infektion och höll på att få blodförgiftning. Det är helt sjukt att det ondaste jag har haft någonstans är av ett jäkla skavsår. Men det är sant. Oftast när man hör ordet skavsår tänker man dock på en liten brännande prick. Men det har inte direkt jag. Mitt ser snarare ut som ett köttsår för tillfället. Ni kan få se om ni vågar?



Här kommer några bilder från "hemma i Södherhamn".
Midsommar i trädgården. Jag och midsommar.








det här känns jäkligt tjatigt men

MMS

det här känns jäkligt tjatigt men nu är jag uppe på sjukhuset igen. Fick så ont så bara låg och yrade och tänkte ta till vodkaflaskan. Nu är det borta. Bandaget alltså. Var inte bra att ha det på


Varit på vårdcentralen

MMS

 Fick bandage och grejer på. Ska bara vila och ta värktabletter för smärta:-( hoppas det går över snart!! Akta er för skavsår! De är inget att ha... Kan bli riktigt farliga.  Precis som jag skrev om tidigre idag. Ännu ett exempel. Har en stor konstig blåsa + sår över hela hälen, sticker och värker enormt.Någon som vill rita på mitt bandage?:)


så bara att trycka på gas och trycka på broms

Var hem och hämtade bilen på lunchen. Kanske ska skriva redan nu.. att om ni inte vet vad jag snackar om så får ni läsa inläggen innan här, jag har nått jäkla skavsårshelvete på hälen som är helt gigantiskt stort. Fick ju skjuts av Annlou till jobbet, och skjuts hem. Var hypersvårt att köra tillbaka till jobbet. Kan ju typ inte använda högerfoten. Som tur är den blåa lilla renaulten automatväxlad så bara att trycka på gas och trycka på broms. Var dock lite krånligt att sköta båda pedalarna med vänsterfoten. Jag råkade liksom tvärnita hela tiden. Folk måste trott att jag körde rattfull. Och när jag väl lyckades kunna använda högerfoten tryckte jag ner gasen alldeles för hårt och får långt så bilen liksom flög fram och sedan kunde jag inte direkt koppla att lyfta på foten för att bromsa, men heey, det gick bra, det gick bra:) Jag lever, jag är framme. Och jag dricker sjukt mycket kaffe idag. Jag tror foten behöver det. Sen ska jag bara ta mig till vårdcentralen också. Halv fyra, redan om två timmar. Snackade med Linda nyss, hon är typ mitt fot-skavsårs-och-plåster-akut-samtal nr ett, annars har jag cirka fem andra jag fotångestpratar med också. Känns skönt att slippa ha all jäkla skavsårshelvetefotsångest inom mig.



Här kommer lite fler bilder från helgen.
Jag har så sjukt många så ni kan inte förstå. Massa roliga också
. Flera hundra tror jag. Vill ni se fler eller?










Vård-tid halv fyra

Sådär. Nu har de ringt från vårdcentralen - Halv fyra i eftermiddag fick jag en tid. Lika bra att kolla upp. Hälen sen helt varig, blåsig och äcklig ut och det bara dunkar och värker i den. Inte alls skönt:( Det var någon som skrev att det är bra att kolla upp så det inte blir infekterad och det sa även sköterskan som ringde.

Jo, tack jag vet. För två somrar sedan, den där sommaren då det var så sjukt varmt, hade jag ett skavsår mitt uppe på foten. Ett vanligt litet skavsår. Det kom in någon bakterie i det. Började göra konstigt ont, vara o.s.v Dagen efter var foten i sin dubbla storlek. Gjorde så ont så jag bara skrek och grät hela tiden. Fick åka direkt upp till läkare och fick antibiotika på en gång. Kunde inte stå eller ens ha foten nedåt på cirka 10 dagar och tog nästan två veckor innan jag kunde gå på foten igen. Fy fan. Inte alls roligt. Då fick jag bo hemma hos mamma och pappa i Söderhamn. Klarade typ inte av någonting. Hoppas det inte behöver bli så igen! Man blir så sjukt trött av att ha så ont någontstans och jobbigt att inte ens kunna gå.



Tänkte visa en av klänningarna jag köpte ihelgen.
Ni kanske redan har sett den skymta förbi på någon bild.
Vad tycks?




Fotjävel

Nu har jag tagit mig till jobbet. Eller Ann-Louise fick komma och hämta mig. Kan liksom inte böja foten, hälen, gå... Drog loss det där plåstret inatt. Det var INTE bra att sätta på det har jag hört och det förstod jag också. Var ju liksom ett sår.. Och det fick inte luft, bara värkte och spända och dunkade i hela hälen så jag trodde jag skulle svimma. Kände att det var tvungen bort. Så vid två-tiden tog jag mod till mig och slet bort det. Fy faan vad ont det gjorde. Huden följde med och är liksom öppet under. Somnade ett par timmar senare. När jag vaknade gjorde det sjukt ont också. Ser inte så bra ut tycker jag. Vårdcentralen ska ringa upp vid halv elva. Har ju inte ens haft något att göra rent det med! Not good. Gör ont.



Några bilder från i fredags. Hemma i Söderhamn. Mamma i trädgården. Visst är mamma fin? Hon blir skitsur när jag ska fota henne. Och jag fotar ju typ alla hela tiden. Blir ett problem helt enkelt. "neeej, ta inte kort på mig" säger hon och till slut blir hon nästan arg. "du som är en sådan fin mamma" säger jag då "de har faktiskt sagt på bloggen att du är fin också". "så säger de bara" sa mamma då. Hon hävdade att mina bloggläsare ljuger för att fjäska. Kan det verkligen vara så?

Fina bilder va? Vilken är finast?








Aj aj aj:-(


MMS

 

som jag skrev i förra inlägget hade jag ont i natt. Nu gör det sjukt ont. Knappt sovit nått. Tar mig typ inte ur sängen så mobilbloggar. Väntar på att vårdcentralen ska ringa upp. Foten högt. Ser inte bra ut:-(


Hjälp!!!!

Alltså det här är helt sjukt! Vet inte vad jag ska göra. (Kolla förra inlägget).



Jag har så sjukt jävla ont så tror inte jag haft så ont någon stans. Kan inte sova någonting och det rinner fan tårar från ögonen. Det här är inget normalt skavsår!

Men den där blåsan gick sönder, sedan blev det ett öppet sår liksom. Och vad jag gjorde var att sätta på ett sådant här stort skavsårsplåster på såret och nu håller jag på att dö för det gör så nt där under! Det bara värker och sticker som tusen nålar och pulserar i hela hälen! Kan inte sätta ner foten på golvet ens! Vet inte vad jag ska göra. Och jag kan ju inte få bort skavsårsplåstret heller! Det sitter som berg, som en extra hud liksom. Det gör så ont där under så det är helt sjukt. Och bara jag rör kanterna på plåstret gör det så ont att jag skulle kunna skrika. Pulsen slår extremt hårt.

Vad ska jag göra?
Ska jag försöka få bort skavsårsplåstret på något sätt?

AAAJ som faan (varning äckel-bilder)

Ni vet det där "kvinnor snackar om att föda barn, men de skulle bara veta hur det känns för en man att vara riktigt förkyld".... Då säger då jag... de skulle bara veta hur det känns när Karin har skavsår.


Det här är min högerhäl. Fy fan vad det gör ont, bara pulserar och värker. Hade på ett sådant där skavsårsplåster, som man INTE ska ta av, jag vet,.. men det såg så smutisgt ut, så tänkte att jag skulle byta. Då började det göra jätteont:( Men har satt på ett nytt nu. Aj, aj aj... Måste nog tröstäta lite glass. Kanske gör mindre ont då. Smaklökarna fokuserar på glassen och hjärnan kopplar bort smärtan. Någon som kan funka?
Kommer jag att överleva det här?




Stackars min vackra och duktiga lilla fot.. Den vill ju hoppa, springa och dansa. Vad har den gjort för att förtjäna detta? Trampat ihjäl för många myror? jag tror jag svimmar snart:(

Min lägenhet i Gävle

Hejsvejs! Jag är sjukt nyvaken nu. Sjukt nyvaken. Kanske till och med SJUK och sjukt nyvaken. Känns inte vidare bra.  Jag håller det jag lovade i förra inlägget; ligger i sängen, dricker varmt, sover, vilar. Jag har ont typ överallt och lite ont i halsen och ont i huvudet. Antingen är jag förkyld eller bara övertröttad. Jag kan bli såhär då. Jag kör på till jag inte orkar längre, då kan jag bli såhär en dag, sen går det över. Det visar sig imorgon...Jag känner mig så varm.



Igår och i lördags var jag ju hemma i min lägenhet i Gävle. Var ett tag sedan jag visade något från den nu så känner att det är dags.. Så här kommer lite bilder:






Jag är lika paj som en paj

I dagens första inlägg låg jag på en nia. Sedan gick det ner till en femma. Nu är det nog typ en nia,fem. Tusan också.Det är faktiskt lite synd om mig idag. Mår inte så bra.. Känner mig helt slut, matt och illamående. Vill bara slänga mig på sängen och dra ett stort duntäcke över mig. En helg med festande, effektivitet och inte-sitta-stilla-en-sekund eller sova jut någonting kan komma efter. Kännas efter. Eller så håller jag på att bli sjuk? Fryser också. Nä, det låter som jag verkligen borde vila. Jag ska käka massa nyttig energi-mat, sådant med färg, jag älskar mat med färg, grönsaker, starka såser och sånt.. det blir man pigg av.. äta i sängen typ. Och sova. Och jaa, jag ska glo på film! Och äta popcorn! och frukt! och dricka te! Nu känns det plötsligt mysigt att må lite dåligt. När jag kommer hem från jobbet ska jag göra det där...



Det här jordubbspajen skulle också sitta fint. Och den skulle ju passa mig, jag är lika paj. lika paj som en paj...Och glassig! Och glass! Fy tusan vad jag älskar glass. Jag är ett glassmonster. Glassen går före pajen tycker jag. Glass är godare än paj.

Vad tycker ni är godast - glass eller paj?
Och vilken är er favvopaj?
Och vad vill ni helst ha till paj? Vaniljsås, glass.. eller kanske något annat?




på väg till mataffären för att handla prylar till våran supergoda middag...

Det är helt otroligt vad mycket roligt vi hann med på två dagar. Eller ett dygn. Men sova kan man ju göra när man blir gammal. Roligaste dygnet på enormt länge... i Gävle. Allt blir så effektivt när man är hemma så sällan. Sen när man kommer hem, då är det bara att köra. Min kropp är dock lite halvskadad efter helgen. Ont i en vrist och i ett lår och fötterna ser ut som vet inte vad. Så blir det när man aldrig sitter stilla. Har många många bildbevis på att jag aldrig satt stilla. Tror inte jag satt stilla på hela helgen, möjligtvis när jag åt och drack en drink på Bergrenska.



Här kommer några bilder från i lördags.Tidigt kväll/eftermiddag: Jag på väg till Linda, ofixat blött hår, på väg till mataffären för att handla prylar till våran supergoda middag. Det var varmt och skönt. Faktum är att jag fick en kommentar från mataffären just nu:

"Jag och Hannah såg dig på Konsum Söder i Gävle häromdagen ;) Hannah ryckte i min arm och viskade och pekade. haha :)"

Viskade och pekade? Men för guds skull, heja på mig istället:)











Appropå mataffär, nu är jag hungrig! Lunch alldeles snart. Och ja, jag är piggare än i förra inlägget. Kanske bara en femma nu.

Hur trötta är ni på en skala mellan 1-10?

Måndag morgon.

Tillbaka på jobbet. Förstod inte var jag var när mobilalarmet ringde. Drömde något konstigt. Satte ned fötterna på golvet, aaj, visstja, skavsår, hemska skavsår, typ trasiga fötter. aj, aj, aj, in i duschen. Klädd på tio minuter. Ut i bilen. Vingligt. Glömde mobilen. Upp för trapporna igen. Sprintlopppuls, illamående, trötthet. Körde iväg. In på Pressbyrån för att köpa mjölk till kaffet. "Frukost?" "jaa". Upp på jobbet. Framme.


Hur trötta är ni just nu på en skala mellan 1-10?
Jag är nog en nia.




för nån dag sedan.Skor - din skoa, Kjol-Zara, Väska-diorvintage. Topp-secondhand

Tillbaka i ett regnigt och gäspigt Kalmar

Sådär, nu är jag hemma igen! Eller "hemma" i Kalmar. Flygresan gick bra, även om den trötta väntan på Arlanda var lite seg. Käkade couscous-och-parmesan-kyckling-sallad, lyssnade på musik och läste bloggar. Flygresan var som himlen ser ut om vi tittar ut, Vågig, bucklig, ojämn. Hoppade och skuttade. Mörka moln i konstiga former. Blev välkomnad av ett regnigt Kalmar och en ankomsthall där varannan person gäspade så stort att käkarna höll på att gå ur led. Mina har klarat sig hittills. Måste göra något att äta tror jag, lite hungrig.


Imorgon: Måndag - Back to work
Jag har haft en sådan jäkla grymt kul galet rolig helg uppe i Söderhamn och Gävle.



Var livrädd när jag satt där och kissade.. att jag skulle komma åt knappen på väggen

Vad pysslar egentligen de som konstruerar tåg med? Åkte nyss tåg mellan Gävle och Arlanda. Första klass. Satt uppe i någon slags "glas"gång som kändes överbefolkad, trång och klaustrofobisk. Under dryga timmen jag satt där försökte säkert minst 20 pers att försöka få upp en glasdörr. Försöken såg olika ut, vissa tryckte på den, andra letade desperat efter någon knapp eller någon "dra handen framför här så öppnas dörren" magisk grej. I snitt lyckades folk på tredje försöket. I mitten av dörren satt någon metallsnurra som man skulle dra mot sig. Inte ens tågkillen fick upp dörren. Han kollade mystiskt på den varje gång han passerade.

Sen var det dags för ett tåg-toalett-besök. Jag öppnade dörren och vips så åkte den liksom på räls, upp, mer och mer, och jag klämde mitt finger som satt fast i handtaget. Kan man inte få bestämma själv hur mycket man vill öppna dörren för att ta sig in på toaletten? "Hjälp" skrek jag till slut. Utanför dörren satt folk som inte fått någon sittplats. De visade mig hur jag skulle göra (de hade antagligen sett fler ressenärer under resan som näst intill klämt ihjäl sig i dörren). Men skulle trycka på en knapp på toalettväggen för att dörren skulle stängas. Vilket jävla påhitt! Sen skulle man trycka på en annan knapp för att den skulle låsas. Jag lovar - jag var livrädd när jag satt där och kissade.. att jag skulle komma åt knappen på väggen, då skulle den där dörrjävlen åka upp som en ridå och jag skulle få värsta publiken. Hjälplös. Jag kissade fort som tusan. Spolningen, tvålen och vattnet var minst lika komplicerat.

Vad tusan sysslar de med som konstruerar tåg?



Nu ska jag flyga snart också. Eller om fyra jäkla tråkiga timmar. Jag käkar just nu exotiska frukter, Arlandas exotiska frukter; meloner, apelsiner, druvor, äpple.. ja you name it, alla frukter... och funderar på hur jag ska hålla mig i vaken eller om jag kanske kan somna sittande på en hög pall. Hoppas planet är helt denna gång.




Do you love sill?

Vilken grym dag det här har varit! SOL SOL SOL och säkert 25 grader varmt. Sommarhärligt. Drack kaffe på Brända Bocken. Åt Mc-Donken på bänk på stortorget i solen och kollade på folk och pratade massa skit. Snackade om lördagskvällen, haha det var sjukt kul, galet, vilken galen kväll. Dansgolvet var också galet, allt var helt crazy! Fan va kul! . Det som är negativt är att jag inte kan gå idag, har fått något jäkla stort skavsår på ena foten, alltså jag kan verkligen inte gå. Har haltat omkring i hela stan. Men brun har jag blivit:) Nu ska jag åka snart. Buhu lite sorgligt. Lite av gårdagens outfit syns i alla fall i förra inlägget. Ni ska få se så många fler bilder...

Ska snart ta tåget till Arlanda. Och sitta där i fyra timmar.... Så vi hörs väl då, I guess...




Nu är midsommarhelgen snart slut.
Har ni ätit någon sill?
Gillar ni sill?

I love sill...


GALEN kväll!

Fortfarande hemma i Gävle. Eller har ju knappt varit här ett dygn. Var helt sjukt roligt igår. Helt galen kväll. Måste bara säga det. Vet inte direkt om jag sovit så mycket men jag är helt speedad av lycka. Så kul hade vi det. Helt galet. Jag har blogg-bilder för ett år framåt skulle jag tro... Men de får ni se senare!

Nu ska jag ut i solen igen! Enormt fint sommarväder! Riktig sommardag. Ska ut och käka och fika i solen
Klockan fem drar jag till Arlanda och tillbaka till Kalmar.




Fest-tajm (hemma i Gävle)

Hej alla glada!


Nu är det fest-tajm här!:) Solen lyser, fåglarna kvittrar och renarna är galna. Ni ska få se!
Vi har nyss spisat en delikat middag på min soliga balkong, med guldglittriga sugrör, drinkar, mat, ... ja, allt som behövs för en lyckad kväll!

Sådant som annars har hänt är att jag har gått upp till Linda på söder, fotat mongo-bilder, handlat på Konsum, IcaSöder var stängt, katastrof! Och solat, och städat ur garderoberna o.s.v. Och Badat skumbad!! Gud vad länge sedan det var. Grät nästan av glädje, gråt i skumbadet. Glädjetårar!

Nu är det fest!
Vi hörs nog någon gång!




Klädångest hemma i min lägenhet.

Det här är helt sick. Har kommit hem nu, HEM-HEM, till mig lägenhet i Gävle. Snacka om att man blir blind gånger 1000 när man bor där. Okej, första timmen stod jag i garderoben - "slänga, ha kvar.. ha kvar, slänga, slänga, ha kvar, ha kvar, slänga, slänga, ha kvar, ha kvar, slänga, slänga, ha kvar," Jag lovar er, jag stod så i en timme. Efter en halvtimme kom jag på att jag pratade det där "slänga-hakvar" högt för mig själv. Kul upptäckt, men funkade ju rätt så bra så jag fortsatte med det. En slags rytm. Not good. Sjukt mycket kläder, som jag saknar!! Men kan ju inte frakta ner allt till Kalmar, vet inte hur jag ska göra, typ 20 klänningar, minst.. och 15 par jeans, och 10 snygga väskor.. och.. och... Hum, suck. Värsta ångesten nu. Drog iväg och solade, för att dämpa min ångest + dammade av lite här.
Vad ska jag göra? What to do.


Nu ska jag snart göra mig lite fiin!
Ska dra iväg och köpa hem massa gott, laga god mat, sitta på balkongen, dricka vin, dricka drinkar. Party:)

Igår... Jag.

Nu är jag lite irriterad

Vet att jag borde gjort det innan. Men allt var så oplanerat. I alla fall, hittade ett flyg som gick mellan Kalmar och Arlanda klockan 22.00 imorgon kväll, framme vid elva. Perfekt!

Sen skulle jag hitta ett tåg mellan Gävle och Kalmar som passade in. Och det här är helt sjukt! Det kostar 500 kr att FLYGA mellan Arlanda och Kalmar men att åka TÅG I EN TIMME, kostade nästan 1000 kr!! Alltså dubbla priset. Men tyvärr så var det tågbiljetten slut (!) så nu måste jag ta ett tidigare tåg... och sitta på Arlanda i 4 timmar! Kanske kan Arlanda-datornörda eller jobba eller nått? Många mail såg jag.


Nu måste jag ut på Kaffe-jakt.
Sen ner till Gävle. Planerna ser ut som så:
Fixa sig
Dra och handla
Laga mat hemma hos Linda
Dra till mig och dricka vin
Dra ut
Dra ut ännu mer





Hade ni en bra midsommarafton?

Hur var en midsommarafton?
Var sillen och snapsen god?


Det tycker jag. Min var supermysigt. Massor av god mat och dryck. Idag lyser solen. Nu hinner jag var hemma i Söderhamn i ca 4 timmar till. Sen drar vi ner till Gävle. Då ska jag vara hemma hos mig i ett dygn innan jag drar ner till Kalmar igen. Kommer bli en nice dag idag:)


Midsommarafton.

Vilken underbar dag det varit hittills! Och mycket har hänt. Usch, flygproblemen igår var inte alls roliga.. Och inte väntan på det nya hela planet heller. Drygt som tusan. Men efter all väntan gick flygningen galant. Upp och ned så fint, bästa flygturen på länge. Solnedgång och regnbåge. Kändes som ett drömland. Som om jag var Peter Pan och skulle flyga till Landet ingenstans.. eller nått.  Jag blir ändå lite flygrädd. Sliter upp kameran ur väskan, fotar som fan och tänker "om jag dör nu så måste jag hinna ta snygga bilder först"... Men jag tänker inte bara på att ta snygga bilder när jag flyger, nej, jag tänker sådant som.. "jag älskar er alla....typ, och så mycket jag vill säga och göra igen och säga det till den och det till den och heja på den och hälsa den det och radera det och blablabla". Sen överlever man och så är allt som vanligt.

Nu är det Midsommarafton. Har haft fullt upp hela dagen. Faktiskt hunnit shoppa ett par klänningar, haha, tro det eller ej! Så superfina! Ni ska få se! Många fina foton har tagit hittills. Nu är det snart massor av Midsommarmat, MUMS! Ska bli så gott. Vädret är sådär. Men allt är underbart.

Imorgon drar Linda och jag hem till Gävle. Då blir det partaj. Hoppas på sol!


Ha en fortsatt fin midsommarafton:)


Glad midsommar på er!!


Fick vi ett nytt SAS-plan?

Hur gick det då igår?
Kom jag från Kalmar flygplats?
Tog jag upp med det nya SAS-planet till Stockholm?
Kom jag hem till Söderhamn?


Svar: Ja

Tog en jäkla tid att fixa fram ett plan. Det första var ju trasigt. Flera timmar fick vi vänta. Snacka jobbigt. Men var ju värre för de som var på väg till Kalmar. När de nästan var framme var planet tvungen vända och flyga tillbaka till Stockholm igen. De kunde tydligen inte landa/starta i Kalmar. Var fel på planet och det fanns ingen som hade tillräckligt med tekniska-fel-på-plan-kunskaper på Kalmar flygplats för att hjälpa planet. Tog i alla fall GRYMMA bilder från planet; på ölandsbron, Kalmar, Öland, moln, regnbågar o.s.v. Ni ska få se!


Men hem till Söderhamn kom jag. Sov i bilen. Men hög musik i öronen. Kom hem till huset i Söderhamn. Sov. Imorse vaknade jag med ett ryck: "Vem är jag, var är jag, lever jag". Klockan var halv åtta på morgonen och megahög radiomusik höll på att knäcka mitt stackars nyvakna huvud, Det var den här låten som spelades. : Look were we are falling apart, And nothing seams to mend, This state of you, this state of me, mmh , Confused over you, better by me, yeah, Who do you think you're fooling now?, I guess we'll just never find it out. Who do you think you fooling now, now?, If only you, if only you, could see that I'm burning, if only you, would know how I'm hurting, all for you, I only you

Våra undulater har någon äckligt God-morgon-inställning på radion. Och det värsta av allt var att låten fastnade i huvudet och att jag nu sjunger den. Nu mår jag lite dåligt.

God morgon!



Jag här utanförhust. 2 år sedan



Nu är det MIDSOMMARAFTON:)
Återkommer

Fortfarande på flygplatsen...

Dricker öl och spelar massa meningslösa data-spel. JO, förresten, jag sitter på en flygplats:) Läs förra inlägget om ni undrar varför jag sitter på en flygplats.  Det hade tydligen inte blivit "fel på plan på flera månader" men gud va bra då.
När, OM planet lyfter har jag suttit här i massor av timmar.  Sitter en kille mittemot mig, med en lika öl och en lika macbook som mig. Rätt coolt.

Jag hör av mig om vårat plan klarar sig  till Arlanda utan tekniska problem...


FEL PÅ VÅRAT PLAN!!!!!

Som ett SKÄMT! Sitter på Kalmar flygplats.... Och här får jag sitta ett tag till.

Jag snackade i mobilen och skojade lite "ja vi hörs sen om inte planet störtar.. hehe," precis då satt jag tuggummit i halsen och höll på att kvävas. Fem minuter senare ropar de upp i högtalarna att vårat plan hade ett TEKNISKT FEL!!! De fick kind of nödlanda i sthlm igen. Och sen ska de byta till ett annat plan och flyga hit det. Får sitta på flygplatsen i Kalmar i flera timmar.

...och jag som är flygrädd. Det ska inte få bli fel på plan
. Buhu. HELP!




30 min senare igen... I'M BORED!
Kul att jag har dator och msn och mobil iaf...



Shit pommesfrites. Hoppas jag och mitt hjärta och min hjärna, lever, muskler, ben o.s.v. överlever det här..

Det ska bli midsommar och folk är hysteriska...

På lunchen körde jag hem och sedan tillbaka till jobbet igen.Det ska bli midsommar och ännu en gång får vi bekfräftat att folk inte mår bra av högtider - Kaos. Stress. Hjärtinfarkter. Familjebråk och plötsligt kan ingen köra bil. Två gånger höll det på att gå illa. Bilar körde bara rakt ut. Och där kom lilla jag i min Renault. What jo de tänkte faktiskt köra på mig. Adrenalin, ja jag blir vansinnig, svär och skakar på huvudet. De intog krock-stört-döds-position och höll händerna för huvudet, hukade ihop sig och tvärnitade samtidigt. Två gånger. Två bilar hade kört in i varandra, söndermosade i en korsning. Samma rödljus slog om från rött till grönt fyra gånger innan bilkön och jag plus min lilla renault kunde ta oss förbi det gröna ljuset. Rött till gullt och gult till rött och grönt till gult och gult till rött och rött till gult och gult till rött och rött till gult. Folk är hysterisk och det ska bli midsommar...


Hur som helst, JAG är i alla fall GLAD Yes I am. Hysterisk eller inte (båda passar nog in på mig)Slutade lite tidigare från jobbet. Alla var midsommarglada, och inte alls hysteriska. Vi på blogg är bara glada och inte hysteriska. Vilken tur. Drog ner med Johan på stan och shoppade massa coola second hand kläder. Wiho! Grymma! Ni ska få se! Nu kastar jag omkring mig och packning och kläder här i lägenheten.. samtidigt som jag duschar.  Och snart ska jag resa hem! Hem-hem. Hem 1 och hem 2. Eller är det här hem 3? Nej det är kanske hem 1 nu? Eller 2? 2, eller 1.

Om 40 min kommer taxi.
Då bär det av till flygplatsen.
In i ett klaustrofobiskt litet plan.
Och norrut i detta långa land...


Några pics från förra helgen. Öland - Kalmar.
Det är jag som ser ut som en insekt, som kör bilen...








Hoppas flygresan går bra. hatar att flyga. hatar att flyga. Men gud va många gånger jag har gjort det i år. Hoppas det sitter någon vänlig själ i flygstolen bredvid. Någon man kan hålla i handen om det störtar...

Hur firar ni midsommar?

Imorgon är det den 20 juni 2008 - Midsommar.

Hur ska ni fira?




Var ska ni vara?
Vad ska ni göra?
Vad ska ni ha på er?
Vad ska ni dricka?
Vad ska ni äta?:)

Tips på att hålla sig vaken?

JAG ÄR SÅ TRIST JÄKLA MEGATRÖTT! Jo måste skriva med stora bokstäver, så ni vet -jag skriker inte, även om ni kanske tror det nu. VIll bara att ni ska förstå att så trött som jag varit de senste två timmarna borde man inte få vara. Konstigt, jag som sov gott inatt. Känns som jag inte sovit något. Måste vara för detta HELVETES VÄDER. MOLN, grått REGN. SKIT också. Fast jag är i alla fall lite glad:) Bli inte rädda.



Försöker komma på olika sätt att hålla mig vaken på:

1. svara på mail
2. dricka kaffe
3. äta kex
4. lyssna på tinitus-hög musik
5. försöka vara flygrädd inför kvällen (men går inte, är för trött)
6. åka hit och dit på stolen
7. snurra lite på stolen


Hur brukar ni göra för att hålla er vakna?
Jag vill ha massor med tips..

Tänk i alla fall "sitta-stilla-på-stol-vid-dator-tips"






Fast efter lunch har jag säkert blivit piggare. Sen "efter-lunch-kaffe", sen "eftermiddagskaffe", sen back on track. Och sen upp i luften. Yey.

Bloggspindeln.

När jag kom till jobbet nyss var det redan någon här. Jag såg något svart skymta förbi när jag skulle låsa upp dörren.Det var den här spindeln. Släppte inte in den. Nu kryper den där ute.En bloggspindel...


Vad tycks? Ska han få komma in på blogg.se?



Nu har jag bokat en flygbiljett ändå (!)

Jag är hopplöst impulsiv. Jag vet. Det blir nästan ett problem ibland. Jag vill inte bestämma i förväg. Jag kan inte. Då ångrar jag mig. Jag måste ta beslutet i sista sekund. Så det blir lite som en överraskning för alla... inte minst för mig själv. Ungefär som i ett TV-program, hur långt vågar man spela, hur långt vågar man gå, kommer biljetterna finnas kvar? Komme biljetterna finnas kvar om en timme? Alla kollar spännande. Biljetterna finns nog kvar imorgon också. Yes jag vann. "Gud vad kul" känner man då. Så händer det något. Det är nog mest det jag är ute efter - att det ska hända något. Om man planerat noga så "vet man ju redan om det", man måste finta tanken, brotta ned för att sedan resa upp. Ute efter kickar. I just cant get my self together... Its the love we make o-o-o-o-o-o ...Every breath we take ...Im a soul in motion ...And the show just might go on whatever ...Its the latest news o-o-o-o-o-o...We could never lose ...Its a celebration
And we couldnt change our destination



Nu har jag i alla fall bokat en flygbiljett. Så nu ska jag resa ihelgen (i Sverige), till familj och vänner iSöderhamn.. och hem till mig iGävle. Hit och dit och hit och dit. Så får vi se vad som händer. Nu händer det något. Och kul ska det bli!.







Tråkigt att fotbollsmatchen går åt helvete. Tråkigt att Ryssland är bättre. Tråkigt för oss.

Fotboll och ångest och jag idag

Åh vad det här känns kaos. Har värsta ångesten. Gah, fetbeslutsångest-panik, kan inte andas. Vill åka hem fast vill inte det fast vill det ändå, har gått in på sas.se ca 100 ggr idag och kollat olika tider och flygbiljetter. Jag är typ pank för juni månad och det blir dyrt. Och jag hinner inte vara hemma speciellt länge, ett par dagar. Men jag kan ju inte sitta här och ruttna bort under midsommarhelgen...Det här går ju faktiskt inte. Måste fixa det här.

Fotboll ikväll, Sverige spelar yey,
Ska ni kolla?
Hur tror ni det går?



...Och jag idag.





Ät oss, ät oss, ät oss!

Ät dom, ät dom..

Kom igen nu då! Ät!

Vågar ni inte?


Nya accessoarer

Jag tror jag är inne i en onsdagssvacka. Känns lite segt. Vet inte riktigt hur jag ska ta mig ur den. Vädret är kasst. Känner varken sol eller värme. 18 juni. Sjukt tråkigt. Hörde att Onsdagsklubben startar uppe i Gävle ikväll. Ska ni dit?



Några nya prylar.
Från TopShop och Glitter.


Fina va?
Vilken skulle du helst bära?

1.


2.

3.



Det är farligt att sova med mobilen.

Vad gjorde jag egentligen i natt? Ja, jag sov gott i alla fall, som en prinsessa - sådär god sömn. Men när mobilalarmet ringde vid sju.. ja, så vaknade jag så klart. MEN, lampan var tänd och lyste rakt i ögonen på mig. Bästa att checka mobilen tänkte jag. Jag hade fått två sms och ringt tre personer i sömnen. Måste ha mobilen på säkerhetsavstånd när jag sover. Vet inte om någon svarade eller om jag sa något. Men ändå. Not good. Det är farligt att sova med mobilen.



I förrgår visade jag ett nytt linne från Bikbok och här kommer "andra halvan" - och många av er gissade rätt pris, ja det var 2 för 99 :-




Folk har frågat om jag kan visa mina Reebok-sneakers.

Det regnade förut. Regnade på riktigt + mer. På riktigt-riktigt. När jag kom hem tog det i så jag nästan blev rädd. Trodde huset skulle regna sönder. Sen sprack det upp och solen kom fram. Efter regn kommer solsken, right. Jag satte på mig löpardojorna och stack ut och sprang. Jag har sådan sjuk energi. Någon måste dopa mig utan att jag märker det. När, hur, var undrar jag bara. Jag kan verkligen inte komma på det. Jag tävlade mot en kille som såg ut att springa rätt så fort. Han var rätt långt fram. Jag tog sikte på hans rygg. Jag kom upp. Jag mådde illa. Plöjde på. Tog förbi. Sprang ifrån. Vände mig om varannan minut. Han halkade efter mer.. och mer. Till slut syntes han inte. Jag vann.



Folk har frågat om jag kan visa mina Reebok-sneakers.

Jag försökte länka, men länken ville inte funka..
Så jag kom på den smarta idén att jag kan slänga upp några av mina sneakers här istället...
Så här har ni några Reebok-sneakers...


Vilka är snyggast?





Ska vi bli smutsigaste huset på gatan nu eller?

I fredags skrev jag upp mig på en tvättid. Igår var tvättiden. Tyckte det såg lite konstigt ut. Massor av lediga tider. Ingen skulle tvätta på hela veckan. "Hur smutsiga är människorna egentligen i detta hus" tänkte jag. Nu är jag snart lika smutsig. Igår släpade jag ner ett tvättberg. Ja, det var faktiskt rätt svårt att släpa ner båda gigantiska Lagerhaus-påsarna och tvättmedel och källarnyckeln, samtidigt som jag trampade på mina förlånga byxor och snubblade varje steg. Kämpade. När jag skulle hälla i tvättmedlet blev jag ännu mer förvånad. Tvättmedelsluckan var borta. Ett tomt hål. Och en lapp:

"Båda maskinerna trasiga"

När man är van vid lappar som tex "Din mamma bor inte här" blir man plötsligt väldigt förvånad när man läser  "Båda maskinerna trasiga" - Borde vara olagligt  Att båda maskinerna är trasiga borde inte få vara lagligt.. Ska vi bli smutsigaste huset på hela gatan nu eller? Eller kanske i hela Kalmar. Blir väl en runda till HM för att köpa nya underkläder igen då... Den här gången är jag inte för slö. Nej, jag hade inget val. När man vill tvätta så får man det inte...


Jag vill tvätta, men jag får inte, jag vill tvätta men jag får inte.
Jag får inte tvätta. Ån nej.


Brukar du dricka diskmedel? Jag föredrar kaffe.

Igår frågade jag Albin om han gillar kaffe. Jag vet att han inte gillar kaffe. Hans svar blev "jag dricker hellre diskmedel direkt ur flaskan" "Det ska jag se!!!" svarade jag och råkade skvallra till Johan. "Skvallerbytta" kallade Albin mig och vips så fick han diskmedel i sitt te utan att han visste om det. Och jag skrattade. "Vad konstigt det ser ut.." "Mm, konstigt te". Ett stort ikea-glas med hetvatten, några droppar diskmedel och så lite mjölk. Det skrämmande var att det smakade rätt så gott, vi alla smakade. Sött och varmt.


Har du druckit diskmedel någon gång?





Hade planerat att åka hem över midsommar. Nu, ett problem. Jag betalade tre månadshyror den här månaden + en rätt dyr resa fram och tbx till Sthlm + att jag kanske råkat shoppat lite mycke + räkningar och parkeringsböter och vet inte vad allt. Ja, ni hör, det låter inte billigt. Åka hem till Gävle/söderhamn och tbx en helg skulle gå på typ 1000 kr vägen. Om jag åker på torsdagkväll är jag hemma vid ett på natten. Måste vänta på tåg i ett par timmar på Arlanda och sen var det något annorlunda tåg med flera byten. Drygt. Fast skulle hinna vara där två dagar, tusen spänn dagen. Vet inte

Hey, what did you hear me say
But I don't think so no more, I said it's fine before, I've changed my mind

En liten kaka, och jordgubbar.. och glass

Okej. Jag är halvdöd idag. Bara halvdöd. Tur. Såg knappt de mötande bilarna när jag körde till jobbet. Det här är ju dagens andra inlägg....Och i förra skrev jag "måste sova måste sova", vilket ställde till det för mig... vilket jag var medveten om. Jag kunde inte sova, regnet smattrade mot rutan, en katt skrek som om han antingen vandrade omkring i Skräckkabinettet Madame Tussauds.. eller höll på att bli mördad/mördade ilsket, det var varmt som tusan, jag kastade mig fram och tillbaka i sängen (vände på mig cirka 59 ggr), kunde inte bestämma mig för vilken sida jag skulle ligga på för att det skulle vara störst sannolikhet att somna. Panik. Somnade i alla fall och sov några timmar. John Blund var lite väl sen.




Jag glömde visa fredagsfikat. Here it is. Så med trötta ögon lägger jag upp några bilder i hopp om att de ska pigga upp. + Dricker några koppar kaffe för att bli människa idag. Jag tror det funkar!

En liten kaka
och jordgubbar
och glass.

Vill ni också smaka?






Jag vill inte skriva "jag måste sova"

Jag somnade så gott. Sen vaknade jag med ett ryck sisådär  efter 10 minuter. Och nu kan jag inte somna om. Helt klarvaken en måndagnatt, eller är det tisdag nu, och om 6 timmar ska jag upp. Så tänker jag bara "måste sova, måste sova, måste sova" och då börjar pulsen slå. Fast ögonen är trötta blir hjärnan typ ett speedat pariserhjul. Så megaregnar det utanför fönstret. Ingen idé att försöka sova när man bara tänker "måste sova", tänkte jag. Så jag gick upp en stund. Och nu försöker jag att låta bli att tänka "jag måste sova"... och då skriver jag om det istället. not good.

Kan jag inte bara få bli trött?
Vad ska jag tänka på så jag slipper tänka "jag måste sova, jag måste sova".



Love you..

En söt kaktus som aldrig "sticker".

I Love you Sorbet Kaktus Citron.


Gillar ni sorbet?











yummi yummi.

Solningen som tar dig till nya höjder

Höll ju på att frysa ihjäl ute i trädgården. Men inomhus var det sjukt varmt... DÅ kom jag på idén, jag gör en mix av ute och inne: sätta mig ute på fönsterbrädan och sola. Och visst gick det bra.

Och varmt var det...
Och soligt var det...
Och bra utsikt hade jag...
Och högt upp var det...


Coolt va?





Blä, efter jobbet ska jag tvätta

Ska vi ställa oss på haren eller på tuppen?

Besökte nyss IcaMaci. Jäkla stor parkering. Och jag måste ha varit i min Karin-värld när jag parkerade. Undrar lite vad jag egentligen tänkte på. Men efter mitt besök på Ica så kunde jag inte hitta tillbaka till min bil. Var tusan hade jag ställt den. Bilar överallt. Kände mig som en borttappad tre-åring som en tant hittar under en stapel konservburkar för att sedan lämna över till informationen: "Karin Olofsson har hittat bort sin bil. Om någon känner igen henne eller hennes bil hör av er till informationen".

Tacka vet jag Ica Maxi i Gävle. De har en "Djur-parkering", rena zoo't. Alla möjliga olika djur, harar och ugglor, hästar och hundar. På så sätt memorerar man var man parkerar och hittar lätt tillbaka "Ska vi ställa oss på haren eller tuppen idag?" Haren brukar det oftast bli. Nära både till vagnarna och till ingången. Bra om det är dåligt väder också. Haren är bra.


Varför finns det inte harar och tuppar på Giraffen?
Ska Giraffen behöva vara ensamt djur?
Jag hittade i alla fall tillbaka med bilen.
Tur att bilen låter när man klickar på nyckeln.



Jag. Just nu.
Thank you for nothing.



Karins önskekaka

Ni vet väl att när man knackar en kaka på mitten och den hamnar i tre delar så får man önska något. Vad som helst.


Vad önskar du?

Jag lovar att det går i uppfyllelse
Kolla på kakan liksom!


Såhär är det när det regnar på riktigt.

Såhär är det när det regnar på riktigt:

1.Man vaknar innan mobilalarmet ringer, tidigt, tidigt på morgonen och tänker "vad fan är det som låter?"
2.Man kan inte ha sommarskor för då drunknar fötterna
3. Man måste kämpa in grejerna + sig själv i bilen INNAN man fäller ner paraplyet, annars finns drunkningsrisk
4. Man släpper före alla människor på övergångsställena, det är ju synd om de som är utomhus
5. Människorna som går över övergångsställena tror de får gå hur sakta som helst, eftersom det är synd om dem, eftersom de går ute i regnet
6. Alla som går till jobben har paraplyer, paraplyer överallt.
7. De som cyklar har stora regnjackor och grimaserar otäckt
8. Man parkerar på parkeringens sista lediga parkering... som är omringad av en megavattenlerpöl.


Idag regnar det på riktigt....



Ny topp från Bikbok,
(kan ni gissa hur mycket den kostade? yey, kap)

Jag menar, man käkar ju inte upp dom man tycker synd om

Godkväll mina vänner! Mår fortfarande lite dåligt över killen i förra inlägget. Och ni bara skrattar... medans han lider och känner skräck, rädsla och dödsångest. Har funderat hur vi ska kunna hjälpa honom. Äta upp eller inte äta upp. Äta upp är ju ingen höjdare tror jag. Jag menar, man käkar ju inte upp de man tycker synd om. Bättre med något akut-frys eller nått.


När jag blev uppdaterad om att jag vid fyra-tiden inatt hade ringt mobilsamtal och snackat om karuseller, tekopparna, flygande mattor och gjort avslöjanden om att jag brukar springa och hoppa omkring och göra glädjeskutt i min lägenhet när jag är ensam hemma, så känns det som en halvwierd dag. Min hjärna har varit antingen av eller på. Jag sov två timmar mitt på dagen. Vaknade och tänkte något i stil med "vad är jag, vem är jag, ligger jag i koma, vad ska jag göra, är jag förlamad, kan jag röra mina ben..eller mina armar, ser jag något, vad är min uppgift här i livet". Till slut knäppte det till i huvudet och jag kom på att det var måndag... och jag skulle gå till jobbet. FEL. Söndag eftermiddag. Det är sjukt farligt att sova på dagen.

Nu ligger jag här i sängen. Rätt farligt... för jag har mitt VISA-kort bredvid mig. Köper grejer. Från sängen. Jag + popcorn + VISA-kort + musik + fanta = FARLIG söndagkväll, farlig. Ska kika på en film nu.


Hjälp honom då!

Det håller på att inträffa en fruktansvärd olycka här nedan.

Men ser ni inte då!
Han smälter ju!

Ser ni rädslan i hans blick...


Ute bland blommorna

Det är kallt ute idag. Lite tråkigt. Blåser sådana där "börja-skolan-höst-vindar" igen. Satt nere på innergården en stund (se bilder nedan). Riktigt fint där! Märks att det är någon som bor i detta hus som har gröna fingrar. Ja, det är inte jag, men det visste ni nog redan. Krukor, växter och fina blommor överallt. Så mysigt. Frös dock in. Men jag hittade en annan solplats som var mycket bättre och varmare... tills jag höll på att somna. Hade kunnat bli the end för mig. Den solplatsen kan jag berätta mer om en annan gång:)


Tänkte ut i solen en sväng till nu. Sen tänkte jag nog bara kolla på massa filmer och dricka te resten av kvällen.
Söndags-göra. Mysigt va?


Nere på gården. Visst ser det fint ut?





Blogg.se on the beach - strandblogg

Nu har jag vaknat, gått upp, duschat, tvättat håret, ätit skagenröra och dansat omkring lite, svarat på lite mail. Tror bestämt jag ska ut och sola en sväng...



Bloggen var på stranden igår.





Var var jag igår?

Jag är vaken. Har inte gått upp än. Ligger i sängen och lyssnar på musik. Hypertrött. Känner vindar från det öppna fönstret, som fakitskt börjar bli lite kalla så drar täcket över mig igen... och undrar lite smått om det är soliga eller molniga vindar.


Var var jag då igår?

Igår hamnade vi först hemma hos mig,
sen på Byttan,
sen på Bistro,
sen på Vallen,
sen på nått ställe där de hade nio liter jordgubbar, åt en liter.
visstja, sen snackade jag i mobilen med folk som måste trott att jag var galen. kommenterar inte om det stämmer.
Mm, mycket goda drinkar, mycket goda! sjukt goda...


Turbobilen hem från Öland, stylad på 30 min.

Gokväll alla glada:) Nu är jag hemma från Öland! Kom nyss hem. Körde hem Johan och Mattias. Turbo-bilen hem, in i duschen och tada klar på 30 min. Lite halvsent ute sådär.

Blev soltimmar framåt kvällen! Vi spelade mer strandtennis, jag åkte ruschkana, fotade massa snygga bilder som ni ska få se! Solade, drack kaffe, åt melon och jordgubbar! Fotbollen var ju inget att hänga i granen direkt. ca 10 grabbar, eller säger man så? pojkar, killar män + jag.. i fotbollströjor och kepsar (se förra inlägget). Jäkligt goda hamburgare! Synd att inte Sverige höll ut...


Ungefär såhär ser jag ut nu.. Sett från datorn. Känner inte att jag har tid att fota någon outfit just nu. Ni får se sen och nöja er med detta nu! Blir lite "slarvig" bloggning såhär på helgen när man har fullt upp hela tiden. Massa fula mobilbloggningar och "datorbilder". Men det får ni stå ut med:) Hoppas ni gör det? Blir ju desto snyggare bilder sen! Anledningen att jag inte hinner blogga är ju faktiskt den att jag har kul OCH tar massa snygga bilder som ni ska få se vid senare tillfälle!

Trevlig kväll på er!






HEJA SVERIGE!

Jag right now.
VI fixade TV'n.
Sverige har gjort ett mål!
Sitter kvar ute på Öland, 10 pers i Sverigetröjor och kepsar (se mig nedan)

Nu blir det hambruge-käk!

Kollar ni matchen?


Vill ni se bilder från Öland?

Nu har vi lite problem här ute på Öland. VI är på Sinus (som inte har öppnat för säsongen än). De fixar här för fullt. Själv datornördar man:) Blev ju inte mycket sol. MEN, nu till problemet. Vi försöker koppla in stora TV'n. Fotbollen börjar ju om typ en och en halv timme. Men modemet krånglar. Lyssnar på musik. Ska vi få igång TV'n till fotbollen börjar? Det är frågan.

Lite bilder härifrån från förra lördagen.








Nu nu nu på Öland!

Nu ska jag berätta lite kort hur dagen varit hittills. Hur det blev, sol eller inte sol, Öland eller inte Öland o.s.v. OCH såklart om jag köpte väskan jag mobilbloggade om i förra inlägget!

Hämtade upp Johan vid halv elva. Drog till ett köpcentrum i Färjestaden och ja DÄR var väskan (se förra inlägget). Och JA, jag köpte den!:) SÅ nöjd! Ni kommer få se den mer! Sen köpte vi upp lite mat, och frukt och jordgubbar, melon, äpplen o.s.v på Ica. Drog ut till Öland (se bilden nedan från förra lördagen). Var sol i ca en kvart. Käkade grekisk sallad.... Sen kom molnen. Men jobbar lite härifrån. (har datorn med) + spelar strandtennis. YES! Slog rekordet från förra lördagen. haha med ETT slag, 113 har vi nu! Yey, hoppas solen kommer tillbaka snart!

Nu började regna men sitter inomhus med en filt runt om mig och käkar jordgubbar!:) sjukt goda jordgubbar, sånna stora som smakar sockrade fast de inte är der... really good

Om några timmar är det fotboll också...


På väg ut till öland. Och där var den!

MMS

hej kära mobilblogg! på tåg ut till öland. Och där var den. På en väskaffär. Blev helt kär. Men tänkte inte köpa nått idag. What to do?:-) helt borta i väskvärlden


Jävla gröt

Good morning! Jag var ute för typ en timme sedan. Då var det klarblå himmel. Inte ett moln så långt ögat kan nå... och varm sol. Redan vid åtta-halvnio. Det här blir en supervarmsolig dag, tänkte jag såklart då. En timme senare sitter jag vid mitt runda vita köksbord, äter min frukostgröt (och nu var gröten så varm att jag liksom brände mig nere i halsen, ilksom mellan halsen och magen, jävla gröt!) och kikar ut genom fönstret, som jag faktiskt har lång och bra utsikt ifrån och vad ser jag? MOLN! Vädergudarna gillar oss inte. Tänkte kanske åka ut till Öland idag. (som förra lördagen) Får se hur det blir. Inte roligt att ligga på beachen med mörka moln över sig. Så kul är det inte...

Vad tror ni blir det: Öland eller inte Öland?
Spännande spännande, ni får se sen. Lovar att berätta.
Vad tro ni blir det: Sol eller inte Sol?
Spännande spännande, ni får se sen. Lovar att berätta.



Vad ska ni hitta på idag?


Filmer jag vill se.

FIlmer som är här/kommer som jag vill se:


Narnia 2 - The Chronicles Of Narnia - Prince Caspian

Den andra filmen om Narnia bygger på den fjärde boken i serien, skriven av C.S. Lewis. Älskade Narnia som liten. Lejonet och garderoben. Varje gång jag hittade en garderob med mycket kläder önskade jag innerligt att jag helt plötsligt skulle flyga ut i en annan värld.. Jag gjorde aldrig det, tråkigt nog. Fast idag gör jag nog det, på sätt och vis. Shoppingvärlden. Jo, jag älskar ju rummet garderob och dess innehåll än idag. Kommer på bio i juli


The Happening


Shyamalan har gjort film förr, “Det sjätte sinnet”, “Unbreakable”, "Signs", "The Village". Jag har hört mycket om filmen. För vad som nu känns som en evighet sedan var Sjätte Sinnet min favvofilm. Men hans senare filmer blev bara sämre och sämre! Fast okej The Village var bättre än Signs, så det finns fortfarande hopp! Om "The happening "är i klass med hans första rysare så är den inte bara något att hänga i granen, i så fall borde den vara granens toppstjärna.


SATC - The Movie

Serien fast i över två timmar. Jag har inga höga förväntningar på filmen. Men jag vill ändå se den. Riktiga Sex and the City-fans är lovade att inte bli besvikna. Jag vet dock inte om jag är ett SATC-fan ut i fingertopparna. Men vi får väl se.



Vad säger ni om filmerna?



Så här såg jag ut idag + Eftermiddagsfika på Blogg.se

Intelligensbefriad fredagkväll och klockan går jättefort och inget vettigt görs. Jag har svävat bort i någon musik+dans+värld. Har slagit av den nu, men huvudet fortsätter. Tränat har jag gjort. Och varmt är det här inne...

Vad pysslar ni med ikväll?



Kan inte riktigt bestämma mig för hur jag ser ut på de här bilderna (okej bilden! jag tog bort de andra). att de ärTror det beror på tagna innan halv åtta imorse och jag ser halvsvälld, halvtrött, borta och sur ut... fast sur var jag inte... Bara svälld och trött. Det är inte lätt när det är morgon. Det är lättare när det är kväll.

Jag idag.
Ny topp också. + dataväskan. den kanske ni inte sett?





Köpte fika på lunchen. Eftermiddagsfika på Blogg.se. Litet "avsked" eftersom Daniel och Robert går på semester nu. Det blev fler jättefina bilder. Ska visa dem senare... Här ser ni Roland, Ann-Louise och Robert.



Ska över till Annlou, Peter och Esther nu snart.. Ska se om de har någon bra film att låna ut till mig:) Fortsättning följer...

Juni.

Höstvindar idag. Jag satt ute på lunchen och solade. Huden var het men luften var kall.

....Sådär "börja-skolan-nu-är-det-höst-vind". Ungefär som i semptember, mina "fylla-år-tider". Man får reklamblad från Bokias "nu-börjar-terminen-kit" med snobben eller disney på, kalendrar, skolsceman och pennor delas ut och man tycker inte att det direkt är någon idé att försöka hålla solbrännan vid liv eftersom det ändå kommer bli höst, vinter, mörka eftermiddagar och kallt ett år framåt. Månad efter månad av kyla.

MEN, nu är det ju inte så. Det är juni månad. Inte ens midsommar än. Tada. LURAD!




Några bilder vi tog i lördags.
Snygga va?














Vilken är din favoritglass?

Juni-månad.
Glassäsongen har startat.



Vilken är din favoritglass i år?



Här är några som jag gillar...

Äta gubbar?

Äta eller inte det frågan.


Men visst ser de trevliga ut?


Ät oss, ät oss ät oss. De stirrar på dig.


Hyra film på distans.

Ikväll är det en sån här kväll:

Först städat sedan "ligga-i-sängen-och-peta-popcorn-i-munnen-och-dricka-cola-och-kolla-på-film-kväll". En sån kväll är det. Har fått några sms som jag inte svarat på. Men det är en sådan kväll som jag bara kände för att se tidigare mening.


Hyrde film med Linda. Typ. Nästan. Hon ringde när jag hoppade ur bilen utanför videoaffären. Hon frågade "vad händer?" "vi ska hyra film" svarade jag. "jaha, vilka då?" "Du och jag såklart:)"... Så Linda fick alltså "följa" mig och hyra film. Vi stod länge och läste, snackade och kollade på filmer. Eller jag sa titeln och hon gogglade, så snackade vi skit samtidigt. Killen som jobbade där måste ha trott att jag flyttat dit. "Hyra film på distans". Det är så det kallas.

Jag kollar på filmen nu. FIlmen heter Paranoid Park, (kan berätta vid senare tillfälle om den var bra) Jag var bara tvungen att ta en kreativtets-paus. Jag behöver sånna.



Hur ska vi få bort molnen? Vi måste hjälpas åt!!!

YEY Favorit i repris. not.

Kväll: Sol (förhoppningar om en solig morgondag)
Morgon: Sådär
Dag: MOLNIGT och grått och regn
..och så om och om och om och om igen.
Hela veckan.



Jag tror att vi alla måste hjälpas åt att få bort molnen. Alla måste ta i samtidigt eller nått. Här behövs det superduperkrafter! Om alla blåser samtidigt kanske de försvinner. Eller om alla sjunger en solvisa. Är ni med mig? Något måste vi ju göra! Vad tror ni är bästa sättet? Jag är säker på att vi kan slå våra kloka huvuden ihop. Målet är att få bort molnen till helgen börjar. Det måste ju bara gå, right.

Är det någon som har en plan?
En namninsamling då kanske?


Bästa "få-bort-moln-förslaget" vinner typ hum en Glass! okej!


Öland lördags.









Krönikan är ute nu.

Fick ett sms från Gävle igår där det stod att min krönika och nyaste numret av den där nöjestidningen kommit ut. Men de hade tagit en gammal bild på mig. en vintrig bild. från någon gammal intervju. Gillas sådär Jag menar, jag hade mörkbrunt hår och står med en fet halsduk kring halsen och ser ut att frysa ihjäl. I sommarnumret. Men helt okej ändå. Det är godkänt:) Jag skickade ett mail och fick ett svar. Hade tydligen krånglat med bilderna/bilden i sista stund. Så de hade tagit en gammal bild. Kommer dock ha ändrats till nästa nummer som kommer ut i augusti. Och ja, jag ska skriva för det också:) De tyckte att min krönika "var väldigt uppskattad" också. Roligt. När jag skrivit en text / är med i en text läser jag den flera gånger innan,... men tidningen väl är ute känner jag aldrig för att läsa. Haha, får någon slags "tryck-scenskräck" för mina egan ord. Överlåter det till andra istället. Jag menar, jag vet ju redan vad som står.


Vill ni läsa eller?


Ni kan få läsa om ni är snälla. Då kan jag länka.
För er som bor i Gävle-trakterna så ligger tidningen lite här och där... ute på stan och överallt.







Ni får förresten fortsätta döpa HUNDEN i förra inlägget. Alla tar för givet att det är en hane? Jag har ingen aning. Han har bott hos mig i ett par veckor nu men har faktiskt inte kollat hur det ser ut där under än.. Så både tjej och killnamn är välkomna... För övrigt är jag torsdags+skitdåligtväder-deppad. Det är så grått så det känns som mitt i natten. Allt blir så mycket jobbigare.


Döp hunden. Bäst namn vinner.

Alfons är en hund. Och jag är en människa.Det visste ni säkert redan
När jag och mamma var på IKEA i Kalmar senast hittade vi en hel hög med hundar. Snygga sådana. Alfons och jag fick en varsin hund. En hund till en hund och en hund till en människa. Perfekt!

Jag struntar helt i om Alfons döpt sin hund MEN jag vill att min hund ska få ett namn.
Hjälp mig...


DÖP HUNDEN!
Vad ska den heta?


Ser fram emot många namnförslag. Bäst vinner.








visst är han snygg förresten
snygg hund kräver snyggt namn?

Vilket är erat drömyrke?

Sådär ja. Nu har jag hittat massor av bra jobb till Linda. (se förra inlägget). Det här måste bara bli bra! Ringde henne nyss, men hon lät som en kraxande kråka och fick svagare röst hela tiden. Till slut hördes inte ens kraxningarna. Det blev bara ett lågt väsen. Människotillståndet Förkyld. Stackare. Då behöver man ju också ett jobb. Sökte och fanns lite allt möjligt. Rätt okej får vi hoppas på. Krävs bara att Linda vill dra hit lika mycket som jag vill det. Haha tyvärr är det nog inte så. Men jag kan övertala och är jag bestämd så är jag bestämd.


Appropå jobb, om ni fick ett jobb /byta till ett jobb vad som helst -
Vad skulle ni vilja jobba med?
VIlket erat absoluta drömjobb?









Jobb åt Linda i Kalmar?

Jag känner ju att jag är en himla snäll kompis. och jag HAR en himla snäll kompis. Kanske därför jag är snäll. Och kanske därför jag kommit på denna idé. Linda tycker att det är tråkigt hemma i Gävle just nu. (eller visst sa du det? Jo så var det) Många har åkt iväg på sommarlov, ehu, flyttat (JAG) o.s.v Linda tänkte flytta från sin lägenhet Linda vill ha ett jobb. Men självklart så saknar Linda mig!

Därför kom jag på den briljanta idén att Linda ska komma hit till mig! Eftersom jag så sällan har tid att åka hem. Men då behöver ju Linda att jobb!



Vem är då Linda som behöver ett jobb i Kalmar?

Linda är en glad, positiv, rolig, trevlig, snäll och ordningsam 23-årig tjej som är intresserad av lite allt möjligt och har tidigare arbetserfarenheter t.ex - jobbar på
ett apotek,
har jobbat i hälsokostbutik (bakom disk),
 souvenir-affär,
reception på Furuvik o.s.v.

Är det någon som har ett jobb till Linda?
Tell me... eller Linda.


Hela bilen på gräsmattan....Halva bilen på gräsmattan?

Det gick grymt bra på gymmet. Jag är i hyperform just nu. Jag borde dock skämmas. Kom på att jag inte stretchat en enda gång på en och en halv månad. Men vet ni! Det gör inget. För jag gjorde det idag och märkte resultatet att jag var minst lika mjuk och vig som förut. Kom ner i spagat med höger först också. Det som jag brukar ha svårt för. Så det gick bra. På vägen hem hittade jag dock ingen parkering. Det brukar ju finnas något. Ehum. Okej, jag brukar SKAPA mig någon. Som jag gjorde iförrgår kväll. Ja, men det stod faktiskt andra bilar på gräset också så jag tyckte min bil platsade snyggt bredvid. Dålig idé. Kostade 500 kr.


På jobbet tidigare idag berättade för Robert om min olagliga gräs-parkering och att det tydligt stod "hela bilen på gräsyta".

Men vad skulle hända om jag bara ställde halva bilen på gräsyta?
Skulle det då stå "Halva bilen på gräsyta?"
och så skulle det kosta "halva" priset? Alltså 250 kr?


Det hela blev grymt spännande och till slut kom vi fram till att jag skulle testa. Och hur kul vore det inte att ha två parkeringsböter, en som det står "hela bilen på gräsyta" på och en som det står "halva bilen på gräsyta" på. Värsta samlingen. Om det kostade lika mycket att bara ha halva bilen på gräsmattan kom vi överens om att vi skulle dela kostnaden.


Men vet ni...
Jag vågade inte.
Jag vågade inte ha halva bilen gräsyta.
Jag parkerade ett kvarter bort.




Igår. Idag. Onsdag. Idag.

Damn vad trött jag är. Det är varmt i lägenheten men kallt utanpå. Varför är det inte tvärsom? Det ska väl vara tvärsom? Jag blir så mycket gladare när det är sommarvarmt ute, fast jag är förstås glad nu också, fast trött var det va... Ska nog vila en stund. Kanske åka och gymma lite.  Jo, det ska jag. Kul!

Onsdag idag. Bara två dagar till helg! Vi skulle ju ha åkt till Köpenhamn på Allers-festen på fredag, men nu verkar det inte bli något för våran del. Var en jättestor fest för alla som jobbar på Allers i hela norden... och blogg ägs ju av Allers, så vi jobbar för dem. Hoppas något annat kul händer! Checkar vädret på min macbook. Den säger:
Imorgon
19 grader och regn,
fredag: ÅSKA och regn,
men på lördag: 19 grader och sol.
Ja bara om det är sol på lördag då blir jag då glad. ledig. sol. helg. sol. helg. ledig. glad.



Det här var igår kväll:
Fotbollstisdag.









Tack för skivan Johan, den var great:)


The Coffee effect

Jag har druckit på tok för mycket kaffe idag.
Känner mig mer "dags-berusad" än vanligt.
Fast det är rätt vanligt att jag känner så.


Resultat:


1. Jäkligt uppåt, pratig
2. Skrattig
3.
Lite yr
4. Ett lugn i huvudet
5. Lite småskakig
6. Skriver fel
7. Robotliknande arbetsposition
8. Hjärtat slår snabbare


Störttråkigt men kul på samma gång.
Vet inte om jag vill hoppa omkring eller sova. Ska fundera på det en stund.


På med säkerhetsbältet.


I lördags var det fint väder.

Sjukt tråkigt att det blev så grått och trist. Nu behöver jag en väderprognosmänniska som kan sin sak eller någon som kan sia framtid. Ska vädret vara såhär sjukt grått? Var i Sverige bor ni? Har ni fint väder? Blåste kallt igår kväll också. Och idag. + att det är grått. (Har jag sagt det nu?) Jag tror ni förstår. Vi vill ha stekheta soldagar och soliga varma kvällar. Idag är en sådan dag då jag bara kan ösa i mig kaffe. En jäkla massa mail att svara på. Har ett par sådana där "roliga" som jag tänkte bjuda på lite senare.



I Lördags var det sjukt fint väder...
Fina bilder va?:)















Reklamnostalgi - 90-tal

Det här var nog det roligaste jag varit med om på länge! Tänk att man kan bli så glad över ett youtubeklipp. Kanske låter lite konstigt att gammal dålig reklam skulle betyda lycka, men det här är ju nostalgi. Flera stycken hade jag faktiskt helt glömt bort.



Reklam & TV från 90-talet i ett och samma klipp.

Kommer ni ihåg reklamer som Wash & Go - shampo och balsam, Chicken Tonight, där alla sprang omkring och viftade med armarna och sjöng "jag vill ha chicken tonight", Maxwell house kaffe (inget minne av det), Dancefloor, Ett program om framtiden - "Möte med det okända", Japp-reklamen där killen förökte impa på tjejen, gjorde första armhänvningar på en arm, sedan ett finger sedan i luften, åh gud var häftigt filmat, OLW-sounds crispy (nja kommer jag inte ihåg att de gjorde) hursomhelst för att du älskar det goda, MER-för god för att kolsyra, Estrella, HM, Rocky (tänk, det var tider det), Tony och Kellogs Frosties, Väcker tigern i dig - Dom är GREAT! ... Eller TV-program som Rederiet eller lördagsunderhållning - "Det kommer mera" med Arne och Martin eller Gäster med Gester.



Oj, oj, oj. 90-tal. Kommer ni ihåg?

Jag tvingar er att kolla.




charmigt dåligt. såg den där för två kvällar sedan nu, men jag skrattar lika barnsligt varje gång jag kollar på den. om och om igen.

Lägenhet i Stockholm

Sverige vann. YEY! Fast jag gissade fel, 2-1 Grekland sa jag. Varför vet jag inte. Jag gissar aldrig aldrig rätt. Snygga mål i alla fall. Great!


På vägen hem var jag tvungen ringa till pappa. En rött utropstecken lyste fram i bilen och det såg oroväckande ut. "Det lyser ett rött utropstecken, vad betyder det? Jag har inte slut på bensin i alla fall.." "Hum ingen aning". DÅ kom jag på det, hade handbromsen i. Men det var nog meningen att jag skulle ringa för de hade en ROLIG nyhet att berätta!

Nyheten:
Mamma och pappa har köpt en lägenhet i Stockholm, vid Karlaplan på Östermalm. De ska bo där ibland, men jag får bo där när jag vill:D en tvåa!



En till nyhet är min nya header, men den har ni säkert sett redan.. Lite ändring bara.


Ska ni kolla på fotboll ikväll?

Hej alla glada! Hoppas ni är glada!
Idag leker vädret konstiga lekar. Molnigt, soligt och nu typ storm? Inget kjolväder direkt. Håll i kjolen tjejer. However, var ute och sprang nyss... Jäklar vad jag sprang! Nästan sådär så det blev vill-lägga-sig-i-egen-spyhög-trötthet efteråt, då har man sprungit då. Men jag kunde liksom bara inte sluta, jag flög fram. + lite ny musik i iPod. Good!


Ska snart iväg och kolla på Sverige-matchen med Johan, Micke och inte Nicke och Johanna och kanske fler, vem vet.

Ska ni kolla på fotbollen ikväll?
Hur tror ni det går? Okej, nu MÅSTE ni gissa..




Svar på era frågor del 4

Sorry. Nu har jag varit lite seg igen. Har fortfarande två omgångar med "svar på era frågor från frågestunden" kvar. Här kommer alltså del 4 av 5... Den som väntar på något gott.


(vilken bild är snygast? 1,2,3,4?)

1.


2.


3.


4,



Vad har du för framtidsplaner?

Svar: Jag har inga planer. Om jag planerar något dyker ändå något annat upp. jag hade tex för ett år sedan aldrig kunnat förställt mig att jag nu skulle jobba på blogg och bo i Kalmar. Nä ni ser, man kan inte planera. Må bra och ha kul för stunden. Lyckan kommer och lyckan går.

Hur mycket pengar spenderar du på kläder i månaden?

Svar: Hum? Vet ej, några tusen. Sparar inga kvitton:)

Hur hittar du motivation till att träna?

Svar: Jag är van sedan jag var liten. Det är bara en del av min vardag.

Vill du plugga i framtiden?

Svar: Ja, jag väl inget val. Har ju läst två och ett halvt år på högskola och vill självklart plugga klart. Tog en paus i pluggandet när jag fick mitt nuvarande jobb på blogg.

När blev du full för första gången?

Svar: Jag var 14 och alldeles för ung för att dricka alkohol.


Och när var din första kyss?
Svar: Det kommer jag faktiskt inte ihåg.

Vad tror du Joakim Hillson gör idag?
Svar: Jag bryr mig inte.

Gillar du korttrick?

Svar: Absolut!

Är Gävle Norrland? inte geografiskt utan mer mentalt.

Svar: Gävle försöker vara en kopia av Stockholm. Gävle är inte Norrland. Absolut inte. Eller förresten, umgås med mycket folk i Gävle som inte är från Gävle från början. Så svårt att säga. Gränsfall kanske

Får jag trolla för dig om du är i Nkpg?

Svar: Sure

Hur var du som tonåring? Jobbig och bråkig? Eller hade du en rätt lugn period?
Svar: När jag var 14 var jag nog ett helvete, fjortis, dryg, hemsk, Stackars mamma. Sedan växte jag nog upp lite mer. Och blev smartare haha

Hur kom det sig att du började jobba heltid på blogg.se?

Svar: Jag fick jobbet

jag undrar om du duschar håret efter varje gång du tränat?
Svar: Det beror på. Om jag ska iväg någonstans,. eller om jag bara ska gå och sova på kvällen och tvätta det morgonen efter. Eller om jag vill vara skitäcklig rent allmänt, då tvättar jag det såklart inte.

Var får du din inspriration ifrån när det gäller din klädstil. Har sett dig X antal gånger här i Kalmar och varje gång blir jag alltid inspirerad.
Svar: Vad roligt:) Jag får inspiration från mitt huvud. Inte från någon annan stans.

Är du lycklig? Vad gör ditt liv värt att leva?

Svar: Ja, mina intressen och trevliga människor + solen och månen, natten och dagen. ingen aning? allt? JAG ÄLSKAR LIVET

Hur ser din drömframtid ut? Med hus/lägenhet/barn/bil, osv? =)
Svar: Inget jag funderat på. Snyggt ska det va:)

Vill du äga en Irländsk varghund?
Svar: Nej tack, jag är nöjd med Alfons.

Lördagsvisning

Jag har återhämtat mig lite från morgonens parkeringsböter-ångest. (se förra inlägget) Hur dämpade jag ångesten? Jo, jag shoppade och fick ännu mer ångest. Eller bara lite. Ond cirkel. Men jag var bara tvungen! Två snygga toppar för 99 kr. En topp för 99 kr är billigt, 2 st för 99 kr är sjukt billigt! + ett par örhängen + ett läppglans som jag bara var tvungen ha, så sjukt bra och snyggt. Och nu, back to work! Med kaffe och uppdaterade datorfunktioner. Tråkigt att det är så molnigt ute.


Har massor av bilder från helgen som jag inte visat..
Så nu börjar jag.. men helgvisningen.

Lördagen.














500 spänn, godmorgon från Polisen.

Satte mig i bilen för att köra till jobbet. Slängde in en bra skiva. När jag kört si sådär två tredjedelar av sträckan till jobbet ser jag en fet lapp på rutan framför mig. Reklam? OH NOOO! Jag kan skymta att det står "OCR", fuck. Här kör jag omkring med ett fett parkeringsböter framför ögonen på mig. Jag som trodde folk tittade på mig och inte på lappen som bekräftade att jag typ är en tjuv? En tjej som parkerar där jag inte får parkera, bryter mot lagen, jo det stod fakitskt "polismyndigheten Kalmar Län" på den.

Jag började köra lite snabbare så att ingen skulle se lappen. Ni vet om man har skrivit något på ett papper och någon försöker läsa och man viftar med pappret framför ögonen så snabbt att man inte kan uppfatta vad som står skrivet - Så försökte jag göra med bilen. Stanna vid övergångsställen? No way.

Svängde av vid pressbyrån och fick göra ca 2 olagliga U-svängar för att hitta ett ställe att stanna till bilen på. Jag öppnade min bildörr, hoppade ut, tittade mig åt höger, tittade åt vänster och sedan slet jag loss den SNABBT, som man river av ett plåster så att det inte ska göra ont...


Men ont gjorde det...
500 spänn, Godmorgon.
Det här blir nog en dyr tisdag.



On a bed of popcorn...

Ni får gärna fortsätta svara på Shopping-frågan i förra inlägget. Kul att checka! Nu ska jag ut på Sko-jakt! Bytte skor på krogen i lördags! Skavsår och sådant där.. not good, tur att det finns snälla människor med samma storlek:D see ya!



Sitting here wasted and wounded
at this old piano
Trying hard to capture
the moment this morning I don't know
'Cause a bottle of vodka
is still lodged in my head
And some blond gave me nightmares
I think that she's still in my bed
As I dream about movies
they won't make of me when I'm dead

With an ironclad fist I wake up and
French kiss the morning
While some marching band keeps
its own beat in my head
While we're talking
About all of the things that I long to believe
About love and the truth and
what you mean to me
And the truth is baby you're all that I need

I want to lay you on a bed of popcorn
For tonite I sleep on a bed on nails
I want to be just as close as the Holy Ghost is
And lay you down on bed of popcorn

I want to lay you down on a bed of popcorn
For tonite I sleep on a bed on nails
I want to be just as close as the Holy Ghost is
And lay you down on bed of popcorn

The hotel bar hangover whiskey's gone dry
The barkeeper's wig's crooked
And she's giving me the eye
I might have said yeah
But I laughed so hard I think I died

When you close your eyes
Know I'll be thinking about you
While my mistress she calls me
To stand in her spotlight again
Tonite I won't be alone
But you know that don't
Mean I'm not lonely I've got nothing to prove
For it's you that I'd die to defend

I want to lay you down on a bed of popcorn
For tonite I sleep on a bed on nails
I want to be just as close as the Holy Ghost is
And lay you down on bed of popcorn



Var shoppar du helst?

Ja, jag vet att det är en svår fråga. Jag tycker den är näst intill omöjlig. Verkligen värd att fundra på. Skor, kläder, prylar - utbudet är enormt och köpställena lika så - HM, Monki, Zara, Gina Tricot, TopShop, Asos, Lindex, UrbanOutfitter you name it... Men nu undrar jag...


Var shoppar du helst?
Vilken affär?


Kan hända att jag checkar alla svar och skriver en lista på de populäraste shoppingplacen (enligt er)



ett varmt sthlm i torsdags.

Lördagens outfit

Fredagens outfit var sen och lördagens lika så.
Två dagars fördröjning. Men lugnt va?

Vad tycks?




Cheeseburgaren - The truth.

Om man googlar/går in på Mc Donalds hemsida och söker på "cheeseburgare" visas den här bilden:




Visst är den snygg!

1. het, jämn, slät, blank, och alldeles alldeles underbar!


2.
Kan bära upp vilken ostskiva och saltgurka som helst liksom. Men är den verklig?
Även cheeseburgaren är fast i våran utseendefixerade och hyperretuscherade värld - Dömd till att vara vacker.

3.Andra cheeseburgare får plötsligt anorexia, börjar spy hej vilt och hetsäta, bullemi, depprisioner, cheese-ångest, springer på gymmet och sprutar in grejer både här och där för att uppnå idealet...

4.
för att sedan bara käkas upp tillsammans med ca två till cheeseburgare av någon 18-åring som har fått körkort och måste testa att köra i Drive-in för första gången...




Vi har nu sett alla dessa snygga cheeseburgare, men hur ser en cheeseburgare ut "på riktigt"?
SANNINGEN:

1.Inte blank
2. Inga släta ytor
3. Rynkig och massa väck
4. Osten är ful
5. Saltgurkan och ketchupen syns inte "utifrån"
6.
Den ser platt och mjuk ut på samma gång
7. Inga muskler som håller upp på rätt ställe




Kom nu ihåg, döm ingen cheeseburgare... Det är insidan som räknas.
Klyschigt men sant. I detta fall just ketshup+lök+saltgurkan, oh I'm lovin it

Hur låter jag när jag är trött?

SÖNDAG KVÄLL


Såhär låter jag när jag är trött....

Tele.

Mamma: Hej, vad gör du?
Jag: Vilar! Vad ska ni göra imorgon?
Mamma: Ska ut och äta och sedan på någon opera
Jag: Aha, det är ju fotoboll imorgon! Sverige spelar
Mamma: Nä det är ju på tisdag! I övermorgon!
Jag: Aha, ja jag tänkte.. att det var tisdag igår... igår..idag.. jag menar, att jag trodde det var tisdag idag, nej vad säger jag imorgon menar jag ju! Tänte att det var tisdag imorgon.
Mamma: sov gott hejdå
Jag: hum okej hejdå


Det kändes verkligen inte hälsosamt att vakna så blå...

Dagens första spegeltitt är verkligen alltid en surprise! Lika spännande varje dag!. I förrgår såg jag som sagt Marge Simpsons, men imorse var jag faktiskt en smurf! True! Jag var BLÅ både här och där på kroppen. Mörkblå. Tankarna började snurra runt. Det kändes verkligen inte hälsosamt att vara blå...

Varför i helvete var jag blå?

Alternativ 1 -slogs igår/inatt, nää, inte vad jag kan minnas.
Alternativ 2 -Tyfus. Ni minns väl Emil i Lönneberga. De fick ju lära sig det - att man blev blå. och jag var ju blå!
Alternativ 3 - Hjärtat hade typ brustit, skadat blodkärl. Såg allvarligt sjukt ut. Jag såg döende ut.
Alternativ 4 - Som jag började fundera på när jag väl hamnat i duschen, en blodpropp?

Men VET NI vad det var? Det var krogenstämpeln som hade smetat av sig på hela jäkla mig. Fattar inte hur. Men jag var blå. Det började gå upp för mig när jag stod i duschen och desperat gnuggade med IKEA's duschcreme och hetvatten. Färgen började rinna av. Varken slagsmål, blodproppar eller hjärtfel rinner av. Jag var bara stämplad av galenskap.


Från stranden i fredags.(Kalmar). Där var jag inte blå, eller jo lite...






Idag har det varit en nice dag! Har jobbat en del! Traskade ju iväg till jobbet vid tolv-tiden. Konstigt förresten, tre bilar tutade och vinkade glatt, men jag hann som vanligt inte se vem det var i någon bil. Antagligen folk jag känner? Konstigt igen förresten, det är alltid på söndagar bilar tutar. Hämtade upp bilen på vägen hem också! Satt nere på innergården en sväng och solade. Fortsatte jobba lite hemifrån. Stack ut och sprang. NU = Helt slut! Ligger i sängen och softar och kollar på TV för första gången sen i tisdags tror jag! Varit intensiva dagar, Stockholmsresa, hela dagar på beachen och festkvällar! Gud vad skönt att andas ut!

Modellandet i torsdags (stockholm)

Jag har ju haft så fullt upp att jag inte ens hunnit berätta om fotandet för Veckorevyn i torsdags... vilket jag lovade att jag skulle göra typ i fredags. Men nu är det söndag och here it comes..


Stylandet och fotandet var jätteroligt. himla duktiga människor! Vi höll till hos fotografen Christian Riddargatan. Störtcool lägenhet- Både modern, störtcool men gammal på samma gång + ljus och högt i tak. Sådana lägenheter som jag bara älskar! Möttes av ett stort bord och ett helt kök som var bombat med sjukt mycket kläder, skor, armband, solisar och prylar. Här kunde stylisten Johanna, som är stylist för både kändisar och svenska modetidningar. välja och vraka. Hon hade verkligen stenkoll och allt var planerat! Så underbara kläder och assocearer Sjukt fina klänningar och skor som man bara kan drömma om!

Blev sminkad + hårfixad av Viktoria från Vix Makeup. Mycket duktig tjej!Tog väl ett par timmar sammanlagt. Jag fick en fin komplimang: Jag har sådana långa och fina /böjda ögonfransar som andra får betala ett par tusen kronor i månaden för! Great, blinkblink. Blev en sotning på ögonen. Rätt rejält. Och håret blev stort. Jag kan inte avslöja så mycket, får inte visa några bilder heller:) Tyvärr.. Får inte visa innan numret kommer ut! Men sminkningen var grym! Jag tror vi höll på i över två timmar! Jag frågade massor av frågor, om smink, märken, produkter, modeller, sminkningar... Så roligt när man kan få svar från proffs:)

Efter blev jag klädd och pudrad av Johanna och hennes assistent.

Sedan drog vi till en plats, x, och fotade. Fotografen verkade nöjd. Jag var mycket duktig sa de:) Lyckades med alla bilder på en gång. Å vad roligt. Verkligen hur kul som helst. Så hoppas att det blir något mer. Jag ställer gärna upp.


Hemma hos fotogragen. Stylisten och makeupartisten fixar







'



Fredagens outfit

Nu ligger jag efter i både dator och bloggtid! Fullt upp hela helgen! Stranden hela dagarna och festligheter på kvällarna! Har många bilder att visa!

Hetaste dagen på länge idag. Säkert 30 + stekande sol. Jag sitter inne på jobbet. Fick rycka in. Har ont i huvudet och dricker vatten. Promenixen genom stan fick mobilen att bli helt blöt efter jag snackat i tele. Svett = äckligt. Som tur är luktar inte mitt svett äckligt. Det blir bara lite blött. Bra egenskap?
Jag kanske skulle åka och bada sen?
Jag vill verkligen bada.
Jag måste nog åka och bada sen
Tycker ni att jag ska åka och bada?
Känner mig helt yr.



Fredagens outfit
Vad tycks?


Utekväll - Söndag morgon, SOL

Good morning! Det var en grym kväll igår! Först satt vi hemma hos Johan och käkade, drack och fixade oss. Sedan drog vi vidare till Micke och Marcus (?), Johanna och ja, jag kommer inte ihåg alla namn:) och hunden Sally! Riktigt trevligt! Vid tio drog vi vidare till invigning på Vallen. Serverades buffé, utsökt kyckling och exotiska frukter + goda drinkar:) Rolig utekväll!


Under dagen ska jag lägga in i datorn / kolla på alla underbara bilder som togs igår! En hel massa! Både från Öland + från utekvällen! Ni ska få se många av dem!


Underbar glass. Glasskärlek. Smakat?




på väg från en plats till en annan

MMS

på väg från en plats till en annan till ytterligare en. Får se hur det blir:-) hoppas ni har trevligt ikväll


Klockren dag på Öland!

Helt underbar dag:) Drog redan vid tio imorse. Jag hämtade upp Johan i bilen och så körde vi ut på Öland. Först drog vi till Borgholm. Köpte med oss kaffe + en sväng på bolaget. Efter det drog vi vidare en bit utanför "centrum" till beachen. Spelade strandtennis rätt många timmar. Och jag kan meddela att rekordet blev 112:) Någon som slår det?:)

Nu har jag jättebråttom! Byter om för festligheter! Ska iväg snart! Ha en trevlig kväll!


Åker från öland nu.

MMS

Nu är det slut på beach och öland för idag. Åker hem till kalmar nu. Tennisrekordet slogs rejält måste jag säga:-) ikväll blir det party!


Slår vi 54?

MMS

spelat strandtennis i över en timme! 54 är rekordet. Tror ni vi slår det?:-)


Ute på öland

MMS

nu är vi ute på öland. Underbar sommardag:-D varit förbi borgholm en sväng, köpt strandtennis och varit på systemet. Nu är det beach för hela slanten :-) see ya


Ut på Öland snart!

Som ni såg så var jag ute och partajade och mobilbloggade igår! Det var riktigt superdupernice! Först satt vi på Byttan och drack goda drinkar! Så himla mysigt där! Sedan drog vi stället till Vallen. Kul där me! Roligt folk!

Nu har jag tagit mig upp och ska fixa ut mig och Johan till Öland! Hoppas på att solen håller sig kvar:) Hörs senare idag!


Party ute mobilblogg:-)

MMS

det är jättetråkigt att jag inte har blixt på kameran på mobilen för det är grymt här:-D mobilbloggar


Svalkande bomull och ramlösa.

FÖR TVÅ TIMMAR SEDAN:

Känner mig halvdöd. Solen tröttade ut mig. hamnade på sängen med kaffe. Kul när man ligger ner och dricker kaffe. Låter det piggt. Jag ser ut som en blandning av en indian och en tomat i facet, vet inte vilken nyans det är riktigt... VARMT är det i alla fall. Jag glömde smörja in en cirkel på ryggen. Kanske precis dit jag inte nådde. Resultat: röd "fäck" på ryggen. Brunt runt om och så en röd cirkel. Som någon skulle ha smachat in en boll mitt på ryggen på mig. Är jag värd det eller? Stackars mig. Svalkande bomull och en ramlösa. Gäsp.


NU:

Låg i sängen megalänge och fick värsta rycket. Klar rätt fort. Något i stil med Ny klänning från Monki. En av MÅNGA nya klänningar:) Iväg, iväg ska jag nu! Trevlig kväll på er:)
(ni ska få se mer av klänningen sen, inte bara baksidan)



Imorse såg jag ut som Marge Simpson

PS. varning för mycket nyvakna och osminkade bilder.

Imorse såg jag ut som Marge Simpson. Det är sant. Jag vaknade, gick upp till spegeln och gnuggade mig i ögonen en gång extra för att sedan spärra upp dem extra stort. Mitt hår stod rakt upp. Jag lovar. Jag sprang iväg för att hämta kamera och slänga på mig en tröja så jag slapp fota mig själv naken. Tyvärr så hann håret lägga sig lite. Alltså det stod inte rakt upp längre. Synd, hade tänkt att ni skulle få se! Däremot var det fortfarande rätt stort.

Orsaken var den att det blev hypertuperat, lockat och fluffat igår hos stylisten/fotografen. För att inte se ut som någon som jobbar på gatan, slängde jag upp det i en stor knut.  Hade ju trots allt en promenad bort till centralen + 5timmars resa till Kalmar kvar innan jag kunde gömma mig under täcket.

Men se nu hur det ser ut...







Har inte bestämt vad som händer ikväll än.
Känner mig helt slut efter den låga beachdagen.

Några beachbilder från idag

Pust. Legat på stranden i fem-sex timmar. Hehe, det känns! Brukar inte orka ligga så länge själv, men när man får sällskap går tiden snabbare. Jag ÄLSKAR ATT SOLA:)

Esther på stranden är verkligen underhållning på högsta nivå Vilken hund! Satt verkligen aldrig stilla. Badade, sprang, simmade, shakade sand och rullade sand och hälsade på allt och alla, hämtade stenar, strandfynd, snackade, lät som en gris - allt i ett liksom, störtcool hund det där: ) Annlou, Peter & Esther drog hem vid ett. (Hoppas tvätten blev ren:)) Sen kom Johan. Vi planerade Ölandsplaner för imorgon, kastade sten i vattnet och badade, eller  haha JAG badade och Johan fotade.. ni kan kanske få se:) Det var i alla fall ruggit skönt och riktigt varmt i vattnet! säkert 25 +. Blev mycket varmare fram på eftermiddagen!


Fler beachbilder kommer inom en snar framtid
Håll ut!








mina fötter på stranden.

MMS

mina fötter på stranden. Testar mobilblogga.


Beach-dag!

Shit pommesfrites vilken härlig dag!
Varit nere på beachen med AnnLouise och Peter i ett par timmar nu.

Nu sprang jag hem för en toa-+käkamacka-paus:) Ska dra ner till stranden igen nu De tänkte dra snart, men lät som Johan ville göra mig solsällskap sen! En sådan här underbar dag måste man ju vara ute:)


Träning på positivt tänkande

Mamma och Alfons (se nedan) var ute på promenad. De mötte en liten pojke och hans kompis. Pojken frågade:

-Får jag klappa hunden?
-Nja, Alfons är lite blyg, svarade mamma.
-Jaha... Men kanske en annan dag?
-Nja
-Men en annan hund!! En annan dag! Kan jag väl få klappa? En annan hund en annan dag?


Pojken sprang sedan glatt tillbaka till sin kompis och ropade "Jaa! Jag ska få klappa en annan hund någon annan dag! Någon annan dag ska jag få klappa en hund! Men någon annan hund!"

Skönt när man kan tänka positivt...




Nu ska jag hänga på ner på beachen! Har min nya mörklblå bikini + turkos klänning på mig! Ni ska få se...
See you later alligator!

Tåget som blev en buss.

Nu är jag hemma i Kalmar igen. Shit vilken lång dag det varit men vad mycket jag hunnit med!

Flyga upp till Stockholm.
Shoppat massor.
Stylas + fotas i flera timmar
Gått på stan lite till, käkat
Åkt tåg fem timmar till Kalmar.



Tågresan var för en gångs skull mycket behaglig. Man fick plats med benen. (mina korta ben). Jag borde ju få plats som är så liten? Kanske för att jag kompenserar min relativt korta längd med shoppingkassar och dylikt. Sista bytet för kvällen var dock ingen höjdare. Banbygge på tågrälsen så vi hamnade alla på en buss. Tåget som blev en buss. Gick lite segt. Fick inte plats med datorn heller. Tur man har mobil och iPod. Och vad trevligt att så många kom på att sms:a mig just ikväll:) Jag måste ha fått sms från halva min bekantskap idag. Typ stora "sms:a-Karin-dagen". Det är grejer det.

Framför mig på bussen satt en tjej, sisådär 25 kanske + en kvinna. Efter halva resan började kvinnan prata med tjejen. Sedan var det kört och jag hade lugnt kunnat kräkts på henne. Hon var en sådan person som verbalt mördar sina offer (i det här fallet även sådana som sitter bakom). Stackars kvinna! Och stackars mig! Och stackars hon själv! Hon plågade henne i säkert 40 minuter! Berättade ALLT, om hennes pojkvän, var hon bott, var hon jobbat, jobbar, om var hon rest, alla platser hon varit på, vad hon tycker om det, och om det, + att hon la in "såhäääraaaa" mellan varje ord. Som om man inte skulle förstå ändå. Hon på andra mittgången kollade också. Jag försökte koncentrera mig på något annat. Framför kvinnan och prat-mörderskan satt ett par och gullade. Vad gulligt. Killen ruffsade den... andre.. killen i håret. Okej, bögar.

Gud vad skönt att vara hemma...

..Hemma i Kalmar.



Imorgon kanske jag berättar lite mer om hur modellandet var:)

Klar med Sthlm - modellandet + shoppingen

Vet inte var jag ska börja. Det har varit en lång dag. Flygresan imorse gick sådär. Jag har ju "inte" varit flygrädd senaste tiden. Har varit uppe i luften lite då och då och har i alla fall inte klagat. Men den där resan var faktiskt inte kul. Man tror att det inte ska vara några luftgropar när det är jäkla fint väder som nu, men det var det... Det svängde och hoppade och svajade, och sjönk. Fy vad det var obehagligt. Alla muskler i kroppen blev till sparrisleder och hjärtat voltade. "Bara vi landar, bara vi landar, ska jag aldrig mer klaga över något...".... Vi landade.

Tog bussen in till stan. Sen shoppade jag som tusan i tre timmar. Det blev mest från:
Monki,
TopShop
DinSko
och
HM.

Köpte något i stil med
tre klänningar,
två kjolar,
tre toppar,
hårgrejer,

vintageskärp, m.m.

Modellandet tänkte jag att jag ska berätta om senare
. Måste vila lite nu. Drog i alla fall dit vid två och har varit där till ja, för en timme sedan kanske! Var helt SJUKT kul:) Mycket att berätta. Men gör det senare.




Nu sitter jag på tåget hem till Kalmar igen. Första klass, fy tusan vad skönt! Rymligt, men lite kallt...
Måste sluta skriva nu för blir serverad mat:)



Sådana här dagar får jag sånna där riktiga rus av...

Stylas och fotas.

Det inträffade en krissituation imorse. Vid sju-tiden ringde stylisten från Sthlm och berättade och smink-och-hår-tjejen blivit sjuk. Katastrofalt. Som tur var ringde hon upp för ca 10 minuter sen och berättade att de hade hittat en annan som kunde jobba. Great!

Halv tio flyger jag upp till Sthlm. Ska försöka hinna träffa Marie också. Hade tänkt träffa några bloggare, men de var bortresta eller ute på andra äventyr idag. Snackade med Erik nyss. Var så länge sedan vi sågs. Men nu skrattade han bara åt mig av någon anledning (något som hade med ett tåg att göra) så nu får vi nog vänta till nästa jul innan vi dricker kaffe ihop igen. + att han är tråkig, som har jobbat natt och tänker sova.



Tänkte hinna köpa lite prylar också. Vid halv tre ska jag till fotografen Kristian Pohl som håller till på Riddargatan. Några har frågat vad det är som ska fotas. Det är rätt hemligt, så kan inte säga något än. Men det handlar inte direkt om mig, det är mer bara ett modereportage, och jag modellar kläderna.

Ska bli kul att se vad jag får för smink + kläder. Spännande:)


Ska jag se ut sådär?


Om vi inte hörs under dagen så hörs vi ikväll. Fem timmars tåg-tid. Skönt att man har dator då:)

...Fast jag är inte, eller jo, eller nej. Eller inte,

Vad är det för fel när humöret åker ned för en backe i en bergochdalbana och seda inte åker upp? jag menar, precis efter man åkt ned och skrikit så magmusklerna och stämbanden sträckts sönder brukar man ju flyga upp ännu snabbare? Det kanske är dags att sova....

...Fast jag är inte trött. Eller jo, jag är trött, fast jag är inte trött. Eller jag är trött. Buhu, jag gillar inte att sova. Inte när jag inte vill det. Hjärnan är för aktiv. Det luktar nästan bränt här. Ska upp och resa imorgon bitti. Taxin hit och tåg dit och flyg hit och dit och bussar. Om jag sover kanske jag inte håller koll på allt? Eller så är det det jag gör...

Hursomhelst, vi hörs. Med eller utan sömn.


Nu, nu, nu.

DET HÄR HÄDER JUST NU


-Flyger upp till Stockholm imorgon

-Har "ledig" tid i cirka tre timmar, fram till två, halv tre. Någon som vill joina mig på stan?:)

-Sen ska jag fotas och stylas för Veckorevyn. Undrar vad jag får ha på mig! Ska bli jättespännande!

-Åker tåg tillbaka till Kalmar. Fanns bara förstaklass biljetter kvar. Vet ni? Att åkta tåg från Sthlm till Kalmar kostar TRE GÅNGER så mycket som att flyga mellan Stockholm och Kalmar. Helt sick! Flygbiljetten på förmiddagen går på ca 500 kr och tågbiljetten hem på 1500. Why liksom? Då ska det fan vara bra första klass också.

-Jag är glad som en lärka. Det är sommar och sol, jag är lätt i kroppen och allt är perfekt.

-Linda ringde nyss. Hon virrade omkring i Bomhus.

-Jag ringde nyss till min mamma och tvingade henne att gå ner på stan för att köpa en modetidning. (Det behövs i mellanåt. Hon lägger ibland på den "gnälliga tonen" när jag snackar om vad som är innte, bristande kunskaper)

-Har varit ute och sprungit och nu umgås jag med min nya tvättstuga.


Nya boendet

Bättre sent än aldrig. Bott här sedan i lördags men nu är det dags för lite bilder!
Mitt nya boende,
Också en andrahandslägenhet som jag får bo i till sista augusti ungefär, alltså hela sommaren! Trivs riktigt bra! Den är ljus och fin, bra läge, fint hus, jättefin innergård. Stor garderob. Plus för massor, den känns bra helt enkelt!

Allt har kommit på sin plats.
Men tog ju inte särskilt lång tid. Hade ju bara cirka åtta väskor med kläder:)
Möbler, köksutrustning och allt var ju redan på plats..

Vad tycks?







Mitt tredje nya boende under ca 4 månaders tid...

Ett halvår efter alla "det här ska bli året jag kom i form"-löften

på gymmet.

Var på gymmet igår. Det är lustigt. I början på året, efter alla "nu ska jag träna- + att jag fick gymkort i julklapp - det här ska bli året jag kom i form"- nyårslöften, är det alltid sjukt mycket folk på gymmet. Speciellt i början av veckorna, när alla svullat pizzor, vin och lösviktgogis från karamellkunden hela helgen. På onsdagar och torsdagar brukar folk börja tröttna. Ända till nästa måndag när en ny pizza tryckts ned.

Samma effekt som veckorna har i början av året har faktiskt även årstiderna. När det har gått si sådär 5-6 månader sedan nyårslöftena gavs tycks alla ha glömt bort dem, eller så struntar de bara i dem med gott samvete, ja "det är ju fint väder ute".

Nu märks det på gymmet. Den enorma mängden av gymmänniskor som var där i vintras för att förbruka kalorierna från adventskakor, chokladpraliner och frestelser, har försvunnit, spårlöst. Det är bara jag och de där biffiga gymnasiegymkillarna kvar. De drar och sliter, samtidigt som de kollar på sina deffade armmuskler, flåsar och också hinner se sådär smörigt flörtiga ut mellan repetitionerna.


Jag behöver aldrig ge några nyårslöften, jag håller dem ändå...




Tillhör ni också de som "glömmer" era träningslöften?
Lovar ni?
Tränar ni?
Tränar ni inte?
Struntar ni att lova?
Är ni som mig? Ni behöver inte lova?

Vad heter bakelserna?

I fredags hade Robert med sig dessa konstverk till jobbet. Ludvig skulle resa hem till Stockholm igen. Avskedsbakelser! (varför ska man förresten "fira" att någon ska åka? Känns nästan taskigt)

Hur som helst, vi visste vad de orangea (med orange mandarin) hette, men ingen av oss kunde komma på namnet på den "rosa" bakelsen. Vad heter den?

Vilken skulle ni välja?

Jag tycker att de är lika snygga båda två.



Nu kommer jag inte ihåg namnet på den "oreangea" heller. Sådant man borde kunna.
Vad heter bakelserna?
Någon som vet?

Min header, på riktigt...

Det här var ju en otroligt soft dag rakt igenom. Inga krämpor, inga smärtor. Värsta flowet i solsken. Okej, jag stapplar fram som en 80-åring för tillfället, dock en 80-åring med kraft i benen. Körde slut på dem på gymmet. I benpress med mera. Det är skönt när det känns. Sedan kan man vila dem hela kvällen för att fått tillbaka all kraft till nästa morgon och sedan blir man ännu piggare... och ännu starkare.

Brandröken+lukten har försvunnit
i min lägenhet. Och Ann-Louise, nej, det är inte jag som poppat popcorn ikväll. Luktar bränt i hela kvarteret sa du? Jo, jag hörde brandbilen förut jag också. Skönt för mig att jag inte använt micron ikväll. Det hade kunnat varit jag.



Tänkte att det var god tid för att ni ska få se hur min header ser ut på riktigt...

Här är den.
Kul va?
Känner ni igen den?



Ikväll kollar jag på en film som man mår bra av. Heter det feel good? Men aningen tötig. Blä, man blir nästan äcklad. Vet inte vad som är bäst.

Resa? Hur?

Ska till Stockholm på torsdag. Hade planerat att åka till Gävle efter. Mest hänga med bästisLinda, BUT, det är studenttider i Söderhamn. Hon ville åka dit och kolla och hum ja, mycket annat händer, våra planer sprack + att det är Midsommar om två helger och då tänkte vi ju hitta på något skoj. På midsommardagen också. Värsta sommarhelgen. Kanske bäst om jag håller mig i Kalmar den här helgen? Vi har ju skapligt med jobb. Eller... om jag drar upp till Söderhamn? Dock svettigt att först resa en timme med flyg och sedan åka tåg tre timmar. Jag tycker att det är jobbigt att bära all min packning. Måste nog anställa bärhjälp till mina resor. Det ska i alla fall bli 25-28 grader och strålande sol i helgen. Då vill man bara vara ute, ute. Kanske inte vill sitta på ett tåg i sju timmar på söndag. Det låter varmt. Och mina föräldrar, som jag vanligtvis bara brukar träffa varannan månad sådär umgicks jag ju faktiskt med hela förra helgen. I så fall kommer jag ju tröttna på dem, eller hur? Mycket bättre om jag hänger med lite roligt folk hemma under midsommarhelgen... Å gud... vad jag babblar.... help

Jag repeterar:

1)Stockholm på torsdag, Veckorevyn.
2)Köpenhamn nästa helg (alla som jobbar på Blogg - som ägs av Allers ska på en jättestor fest för alla som jobbar på Allers, ..från hela norden)
3)Midsommarhelgen, och då ska jag hem till Gävle...



Ibland tycker jag att det är jobbigt att resa, och vad ska man välja för transport? Tåg, flyg eller buss?

KVÄLLENS FRÅGA:
Hur transporteras du helst?
Med Tåg, flyg eller buss?






Kjol-UrbanOutfitters, Linne-HM

Om jag gick på någon studentbal?

Det börjar bli studenttider. Studentfester, studentmönster.. och....
har fått frågan om jag gick på någon studentbal, och om jag i så fall har några bilder kvar..


Självklart! Ni kan få se...


Så här såg det ut för...

...Tre år sedan...






Vi på Blogg.se's IT-avdelning är mongon!

Blogg.se får vi väldigt många Supportmail. Vissa är normala, vissa är roliga och vissa är bara elaka...


Exempel:


1) "Jag har förlorat min heder, snälla. kan ni hjälpa mig att få tillbaka den?"
(alltså heAder, inte heder)


2) "Jobbar det en samling autistiska mongon på IT-avdelningen på blogg.se eller? Sitter ni och gungar av och an och gör konstiga ljud hela dagarna? Skulle fan inte förvåna mig. Fixa till min blogg. Nu."








Må hända att vi är mongon, men eran heder kan vi nog inte göra mycket åt...


Näst sista arbetsdagen v. 23

Jag har återhämtat mig från gårdagskvällens action, tror jag i alla fall. Jag var ovanligt trött vid tjugo över sju när jag släpade mig ur sängen med en kroppsdel i taget. De säger att köket är hemmets farligaste plats, tacka fan för det. Men det är kul att det händer något på hemmaplan. Och precis som jag skrev igår eftermiddag, "Det är måndag. då kan allt hända". Bekräftat.

Idag är det tisdag, borde vara lugnare idag va? Fast det är sjukt många mail i supportinkorgen. Den här arbetsveckan blir kort för mig. Vet inte om jag sagt det? Bara imorgon kvar. Sedan drar jag till Stockholm + Till Gävle. Ska stylas + fotas för Veckorevyn på torsdag i Sthlm. Ska bli riktigt kul. Efter det drar jag vidare på en liten helgutflykt hem till Gävle.


Ska vädret bli fint?
Är det balkong-väder?





VI ska i alla fall ha dödskul, eller hur, fast kanske inte lika kul som sist jag var hemma.. ehh, det var ju bara för kul då:)

Skagenröran. Kylen. Brandröken. - ACTION

Ja som ni kanske såg så slutade jag plötsligt att skriva förra inlägget. Det är inte min kväll ikväll.

1. Micron exploderade
2. Kylen pajade

1.
Micron mer eller mindre exploderade. Det small högt och sedan blinkade lamporna. Påsen hade ju bara varit där inne i 30 ynka sekunder! Ungefär en gammal gammal film-fabrik eller sjukhus. Där lamporna svajar och hela rummet gungar, en skräckfilm. Jag springer panikslaget mot micron. visste inte vad som gav störst överlenadschans att öppna den eller inte. Jag öppnade den. Jag möts av rök som luktar gift och en brinnande popcornpåse. Vad gör man? Jag slängde upp fönstret och slog påsen mot tegeltaket utanför. Hårt. Det slutade inte brinna. VATTEN! Slirade in i badrummet och halkade på min vänstra IKEA-toffel. Föll in i badrummet och slängde ner den brinnande påsen i duschen. Sedan har jag vandrat omrking i en stark rök. Börjar faktiskt bli rätt fnittrig.

2.
Tyckte mina pannkakor såg konstiga ut. Kollade på termometern, 13 jäkla grader! Shit! Tankarna flög tillbaka till skakengröran jag hade på mellis-mackan. Illamående. Skruvar och har mig. Och börjar må ännu mer illa... När jag öppnar kyldörren en kvart senare möts jag av typ Niagarafallet. Det forsade ner vatten på det vattenkänsliga golvet. Helvete igen! Börjar skruva ännu mer.

No return.
Ringde till tjejen jag hyr lägenheten av. Fem minuter senare var hon och hennes kille här. Jag ursäktade min micro-historia och att jag skruvat sönder kylen.. och att det kommit vatten på det vattenkänsliga golvet. Bad om hjälp.
Ärlighet enuppskattades, Bara glada miner, Allt bra igen. Jag fick hjälp.

Om man behöver hjälp ska man ropa på hjälp.




Jag kollar på film. En relativt våldsam film. Och hemsk. Och tragisk. Där de sticker in knivar under fötter. Och plågas. Och jag mår bara illa.

Skagenröran. Kylen. Brandröken.

Hur reagerar du när du möter en.... ?

Han satt på min axel, men han är inte min vän.
Han kommer aldrig att bli min vän.



Hur reagerar du när du möter en sådan här krabat?
...eller när du märker att den sitter på din axel?


Ja ni kanske märkte vad jag gjorde, slägnde upp kameran.




Spindel spindel på väggen där, säg mig vem som.. (visstja, fel, spegel ska det va) (får börja om) klättrar uppför trå'n. Ner faller regnet, spolar Imse vimse spindelspindeln bort. Upp stiger solen, torkar bort allt regn. Imse, vimse spindel ..



Nu till något helt annat. Någon som kanske kan hjälpa mig? Någon som vet ungefär hur varmt det ska vara i ett kylskåp? Hur många grader? ÅH HELVETE! Jag tror micron exploderade nu. Vad händer! Help hörs.

Rött ljus, rött ljus, rött ljus + 2 gånger till

Det är måndag, då kan allt hända. Veckans lömska dag, veckans konstiga dag, veckans katastrof-dag. Glöm det där jag skrev imorse om att jag var glad och pigg. Något man kan få för sig när man är nyvaken och vimsig. Eller glad är jag väl förresten, eller kanske inte glad, men inte heller "inte glad", jag tror jag bara "är". Det finns väl mellanlägen?

Sjukt varmt ute. Picknickade i soliga parken på lunchen. Hade typ hunnit springa ett maraton under den tiden jag väntade vid "helvetsjärnvägskorsningen". Tro det eller ej, men det blev rött ljus fem gånger innan jag tog mig över. Vad gör man då? Andas, "hoppar" med högerbenet, tuggar tuggummi, kollar på klockan, svettas och byter radiokanal stup i ett (det valet kan man ju aldrig bli nöjd med, går bara inte)

-Rött ljus + lång kö
-Rött ljus -tågbom
-Rött ljus
Jag hinner nästan åka men då kom en tutande ambulans
Rött ljus igen
-Rött ljus - tågbom

Tillbka på jobbet: "slut-på-kaffe-upptäckten" Tog på mig uppdraget. En solig promenix bort till Ängö Livs, tre kg kaffe + diskmedel, ...som varit slut på tok för länge för att vi ska kunna snacka om god kaffekopps-hygien. På vägen tillbaka såg jag tre hypersöta kaninungar. Det sötaste jag sett på länge. Jag bara stod och gapade och kollade. Och de kollade på mig...




Tror vi behöver lite måndagsuppiggande bilder.
Vilken gillas bäst,?
vilken vill ni ta del av mest?
1,2,3,4?

1


2


3


4

Lack, Paris, Jordgubbar, Espresso

Vad skönt det vore att luta sig mot skrivbordet och sova en stund. Det är ju trots allt måndag

Solabstinens?

Blä. Jag har lite ont i huvudet + lite illamånden + lite småskakig,... Måste bara betyda en sak? SOLABSTINENS.

Inte lätt att ha slukat sol hela helgen för att sedan kastas in vid en dator och ha den fantastiksa utsikten: Vita väggen. (Kanske ska måla en stor sol? Eller en palm-dekoration. Why not en beach-fondvägg?)




(SOL) Abstinens.

I svenska språket förekommer vardagligt formerna 'abstinens' eller 'abstinensbesvär' i bemärkelsen 'de besvär en person som bryter en inrotad vana upplever', samt adjektivformen 'abstinent' som en beskrivning av den personens tillstånd. Normalt syftar man på avhållsamhet från någon beroendeframkallande drog exempelvis alkohol benzodiazepiner eller opaiter när man talar om abstinens. I dessa fall är abstinenssymptomen ofta högst påtagliga såväl fysiskt som psykiskt, eftersom den abstinenta personen har dragit på sig ett kemiskt beroende genom bruket av sin drog. Även andra vanor som inte inbegriper tillförsel av kemiska substanser kan vara så inrotade att de kan ses som ett beroende, och där sålunda abstinensbesvär i olika former förekommer vid avhållsamhet. Hit hör exempelvis spelberoende (SOLBEROENDE). De abstinenssymptom som uppträder i dessa fall är dock uteslutande av psykologisk karaktär.


Solenergi efter helgen

Har inte kollat datorn eller min blogg sedan igår kväll vid åtta. Och jag har redan fått hela 102 svar på bad-frågan. Ska bli intressant att läsa om ni är badkrukor eller inte. Bloggbadkrukor?

Sådär. Nu var det måndag morgon igen. Jag är glad och pigg. Låter lite sjukt kanske, eftersom det är måndag morgon = "inte-glad-eller-pigg-moment" (egentligen). Men under helgen har jag laddat upp en hög dos av solenergi i kroppen. Det + en god nattsömn blir helt perfekt. + Att jag kunde köra själv till jobbet. + Att jag har en ny snygg datorväska och att det är värsta sommaren. Ja ni hör!! AnnLouise och jag har kokat te. + Snackat igenom helgen. Nu vänster 158 mail i supportkorgen.



Glömde visa lördagsoutfiten
Här är den
Vad tycks?




Jeans från Gina, Linne från Monki, kavaj från HM, skor från vet ej?

Har du badat utomhus i år?

Den första juni. Första dagen på första sommarmånaden år 2008 tog jag årets första dopp. Perfekt!  Helt perfekt men

Minus för årets första dopp:
-jävligt kallt.

Plus för årets första dopp:
-Svalkande,
-Uppfriskande
-Avkylande
-Gick att sola vidare. Kort och gott - underbart!


HAR DU BADAT UTOMHUS I ÅR?
Svara ja eller nej.
Tänker göra en "gammal" frågerunda och räkna ut statistik:)



Svar på frågor Del III

En McDonalds-latte, sidesallad, cheesburgare + magrträning på gymmet + tjugo minuters sömn senare... Borde ta en dusch. Kom in i bikini för andra gången idag. Gick paralyserat mot sängen. La mig ner. Somnade. Vaknade 20 minuter senare av att mobilen ringde och jag låg och höll om ett stort mjukisdjur. En stor mjukishund. Kärlek.

Sommar, sommar...



SVAR PÅ ERA FRÅGOR FRÅN FRÅGESTUNDEN: Del 3:

vad är ditt drömyrke och varför är det just det yrket?
Svar: Jag diggar det jag har nu. Jag gör vad jag tycker är kul Jag har oftast inga drömmar, De växer fram eftersom. Jag gör det som jag tycker är superkul för tillfället. Nya grejer får jag en kick av.

Hur länge har du bloggat?

Svar: November år 2006

Längd?
Svar:1,65

vikt?
Svar: Ärligt talat så vet jag inte. Väger mig ca tre ggr per år. Men hum drygt 50 kg kanske

det finaste ordet ? :)
Svar: Paradis, det är fint.

Din allra högsta önskan?
Svar: Att jag och min familj får vara friska och må bra! Låter klyshigt, men om man ska önska en sak så.

Jag har en fråga här: om jag skulle ringa till dig och fråga vad du gör, vad är det mest naturliga svaret? :)

Svar: Jag tror jag har skrivit om det här tidigare men ca 50% av dagens samtal sker bergis när jag antingen är på väg in i duschen eller ligger i ett bad. Folk trodde att jag badade 24/7 förut. Fick till och med konstiga smeknamn. Men det är bara en slump. “Jag ligger i ett bad”. Känns som jag sagt det en del gånger.

hmm, då får jag fråga om du har träffat och pratar med döv? :)

Svar: Nej det har jag aldrig gjort.

Vad använder du för system kamera när du fotografera?

Svar: Jag har en Nikon D40

Och vad tycker du om 350D Canon? Hur mycket tycker du priset bör vara på den om den är 2 år gammal, men väl använd och i stort set tinte ha några fel, förutom att den fått drickat lite Tequila (spillt) och blxiten lite trasig. Med tillbehör och allt. Vad kan priset ligga på då? :) Hade nämligen tänkt köpa av en kompis och då tänkte jag att jag kunde kola med dig, du som alltid ha med dig din kamera överallt ;)
Svar: Den kan jag inget om

Tycker du att det är irriterande när folk säger vad de tycker till dig och du inte håller med?

Svar: Beror på vad det gäller. Om jag vet att de har fel blir jag grymt irriterad.

det verkar som dit liv aldrig går dåligt, gör de det nån gång eller är det bara så att du inte skriver det i din blogg?
Svar: Allt är relativt. Det går nog aldrig dåligt, även om jag kan tycka det. Men som sagt jag kan lätt “göra problem”, i-landsproblem. Men jag håller nog god min ändå.

Vilken blogg klarar du verkligen inte av, som du verkligen bara vill ska försvinna?
Svar: Jag har svårt för att nämna sådant här offentligt. Men jag stör mig en del på StinaLee. Anledningen är faktiskt den att hon helt frivilligt gör det som jag INTE ville göra nu, snacka skit om andra bloggerskor. Sådant tycker jag man håller inne med. Men hon gör det tydligen. Även om mig.

hur har du gjort din header ? :)
Svar: Jag klipper trixar med lagereffekter och lager och foton.. i PS:)

Hur ser du på protsitution? Jag menar, det ska kanske bli lagligt i sverige, som vilket jobb som helst. Tycker du att det borde bli lagligt, och ser du det som vilket jobb som helst att sälja sin kropp, som en byggarbetare t.ex.?
Svar: det är ett bra extrajobb, tjänar mycket på det. Skämt och sido. Jag gillar det inte. Alltså inget JAG skulle kunna göra. Gillar man det så sure. Tragiskt bara.

Har du någonsin varit intresserad av någon av samma kön?

Svar: Klart man varit intresserad, men inte på det sättet som frågan menar.

Vem tycker du är den snyggaste kändisen?
Svar: Alla ser ju lika ut?

Vilken person/personer ser du upp till?

Svar: Sådana personer som bär på mycket kunskap och erfarenhet.

Vem skulle du hellst vilja träffa som du inte träffat ännu?
Svar: Hur ska jag kunna veta det eftersom jag aldrig träffat den personen. Borde ju finnas någon:)

om du fick välja ett yrke som du blir en officiell person av, vilket yrke skulle de vara?
tex. programledare, modell osv

Svar: Moviestar:)


Hamnkrogen igår

Tänkte visa lite bilder från lördagsmiddagen med mamma och pappa. Hamnkrogen här i Kalmar


Visst ser det gott ut?







Och vi som åt var:



Middagsmenyn, bikinifrågor och en ny tröja

Blev riktigt hypergod middag igår! Hamnade på Hamnkrogen. På menyn stod champagne, förrätt soppa och världens godaste bröd och sedan Grillade Lax med sallad Nicoise, gott kaffe och goda efterrätter. (Ni kan få se på bild om ni är snälla).

Solen lyser även idag.
Och fåglarna kvittrar utanför fönstret till min nya lägenhet. Det är really fint här. Måste fota så ni får se! Hur hittar man en sån här fin lägehet? Perfekt för mig, tråkigt men sant. Vet inte riktigt vad jag ska hitta på idag. Har olika alternativ. Bikinin har jag i alla fall redan på. Så något med bikini blir det... Tex gå iväg och köpa kaffe - kaffe&bikini Åka iväg någon stans och sola (men vet inte var??) -åka/sola&bikini, eller bara dra ut och sätta mig någonstans, typ sova&bikini. Får se, förslag?


En ny tröja.
Cool va?



RSS 2.0

Blogg listad på Bloggtoppen.se